Σοσιεδάδ – Οσασούνα 3-2

Γιώργος Καραμάνος

Καταιγίδα και συσκότιση δεν εμπόδισαν την Ρεάλ να κάνει εντός την ανατροπή (3-2) κόντρα στην Οσασούνα και να παραμείνει στο -1 από την τετράδα.

Συνεχίζει, επιμένει. Εκεί που άπαντες θεωρούν ότι η Σοσιεδάδ θα ξεφουσκώσει, εκείνη εξακολουθεί να πουσάρει τα φαβορί για τις θέσεις του Champions League. Στο «Ανοέτα» έριχνε καρέκλες και κάποια στιγμή έπεσαν τα φώτα στο γήπεδο. Μέσα σε όλη αυτή την αναμπουμπούλα, η Οσασούνα πήγε να κάνει τη ζημιά, αλλά στο φινάλε το πείσμα και η τύχη των γηπεδούχων, τους χάρισαν την νίκη με 3-2.

Ο Κόντρο (25') έκανε το 0-1, αλλά στην επανάληψη η Σοσιεδάδ φόρτσαρε. Η κεφαλιά του Ραούλ Νάβας (62') και το πλασέ του Βέλα (72') έκαναν την ανατροπή, με τον Χουάνμι (77') να φαίνεται ότι καθάρισε το ματς. Ωστόσο, ο Σέρχιο Λεόν με γκολάρα μείωσε στο γκολ δύο λεπτά αργότερα και στο επόμενο δίλεπτο το οριζόντιο δοκάρι έσωσε τους γηπεδούχους από την ισοφάριση και τους κράτησε στο -1 από την Ατλέτικο. Οσο για την Οσασούνα παρέμεινε στην ουρά.