Μάλαγα - Εσπανιόλ 0-1

Κώστας Ζάλιαρης

Η επιχείρηση... διείσδυσης στην πρώτη εξάδα συνεχίζεται για την Εσπανιόλ που πήρε τρίτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, με το τελικό 1-0 στην έδρα της Μάλαγα.

Η ομάδα του Κίκε Φλόρες πέρασε και από το «Ροσαλέδα» έπειτα από τις δύο «τριάρες» κόντρα σε Γρανάδα και Σεβίλλη.

Αυτή τη φορά ένα γκολ έκρινε την αναμέτρηση, αλλά δεν ήταν... απλό γκολ. Ο Πιάτι με «κεραυνό» από 35 μέτρα στο 17ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καμενί για να χαρίσει στους Καταλανούς το νέο «τρίποντο» και να τους στείλει, έστω και προσωρινά, σε απόσταση δύο βαθμών από την πρώτη εξάδα...

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Πιάτι σε 16 παιχνίδια στη φετινή La Liga έχει σκοράρει 7 φορές και έχει μετρήσει 7 ασίστ, διανύοντας μια εξαιρετικά παραγωγική σεζόν.

Η Μάλαγα, όσο κι αν προσπάθησε, δεν είχε τη... φαντασία και τις λύσεις για να διασπάσει μια από τις πιο σκληρές άμυνες του πρωταθλήματος.