Ιντερ - Λάτσιο 1-2

Η Λάτσιο νίκησε 1-2 την Ιντερ στο Meazza, πέρασε στους «4» του Coppa Italia και περιμένει μία εκ των Ρόμα/Τσεζένα.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι έβαλε τέλος στο σερί της Ιντερ σε όλες τις διοργανώσεις και με 1-2 στο Μιλάνο πήρε μεγάλη πρόκριση και ετοιμάζεται για ένα ακόμα μεγάλο ματς, αφού είναι πιθανό να βρει την Ρόμα στους «4». Ο Κοντογκμπιά είχε την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα στο 15' όταν το δεξί σουτ εκτός περιοχής πήγε στη ρίζα του δοκαριού του Μαρκέτι. Εξι λεπτά αργότερα η Λάτσιο άνοιξε το σκορ με τον Φελίπε Αντερσον. Ο Βραζιλιάνος ύστερα από τη σέντρα του Λούλιτς από αριστερά είπε grazie στον Ανσάλντι που τον κοιτούσε και με ωραία ζυγισμένη κεφαλιά νίκησε τον Χαντάνοβιτς για το 0-1. Στο επόμενο κομμάτι του ματς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρους και τεράστιες ευκαιρίες όμως στο 31' και το 32' Ιμόμπιλε και Φελίπε Αντερσον αντίστοιχα δεν κατάφεραν να σκοράρουν μόνοι απέναντι στον Σλοβένο keeper της Ιντερ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τρομερή φάση για την Λάτσιο, όμως στο 48' ο Παρόλο από κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά, για να ξεκαθαρίσει το σκηνικό στο 54' όταν ο Ιμόμπιλε έφυγε στην κόντρα και ο Μιράντα τον πάτησε για να δει κόκκινη και να παραχωρήσει πέναλτι. Δύο λεπτά μετά ο Μπίλια από τη βούλα έγραψε το 0-2 και έκανε δύσκολα τα πράγματα για τους Nerazzurri. Στο 60' ο Μουρίγιο είχε κεφαλιά από καλή θέση αλλά δεν κατάφερε να μειώσει και στο 65' ο Φελίπε Αντερσον δεν μπόρεσε στην κόντρα να πέτυχε το 0-3 για την Λάτσιο. Στο 76' η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε όταν ο Ράντου είδε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Ικάρντι, όμως οι Μιλανέζοι απλά κατάφεραν να μειώσουν στο 84' με κεφαλιά του Μαρσέλο Μπρόζοβιτς με το 1-2 να μένει μέχρι το τέλος.