Τα έχει με την τύχη της η Λεγανές

Λεγανές και Μπιλμπάο έμειναν στο 0-0 σε ένα ματς όπου έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Η Μπιλμπάο ήταν το μεγάλο όνομα, αλλά η Λεγανές είχε την χάρη. Η νεοφώτιστη ομάδα ήταν αυτή που είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα με τους Βάσκους και αν ήταν λίγο πιο τυχερή θα μπορούσε να είχε πάρει μια σπουδαία νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα του Γαριτάνο αλλά ο Ματσίς ήταν ο μοιραίος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό αλλά ο Βενεζουλεάνος επιθετικός δεν βρέθηκε σε καθόλου ημέρα. Στο πρώτο λεπτό μόνος απέναντι στον Ιραϊθόθ έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ η αστοχία του συνεχίστηκε και στο 9ο λεπτό, στο 16' αλλά και στο 27'.

Από την πλευρά της η ομάδα του Βαλβέρδε το μόνο που είχε να αντιπαρατάξει ήταν το ακυρωθέν (ως επιθετικό φάουλ) γκολ του Ραούλ Γκαρσία. Στην επανάληψη οι Βάσκοι ισορρόπησαν το ματς χωρίς πάντως να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση, με τους γηπεδούχους να φτάνουν κοντά στο γκολ στο τέλος όταν ο Μαντοβάνι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με το 0-0 να μην αλλάζει.