Έμπολι - Παλέρμο 1-0

Η Έμπολι πήρε το «εξάποντο» με την Παλέρμο χάρη στο πέναλτι του Μακαρόνε και έφυγε στο +7 από τους Σικελούς.

Το 2017 ξεκίνησε με πολύ σημαντικό ματς στη μάχη της παραμονής και την Έμπολι να φτάνει στο τέλος στη μεγάλη νίκη επί της Παλέρμο, την οποία άφησε στο -7. Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές φάσεις, καθώς οι ομάδες έριξαν το βάρος στην άμυνα, με την σημαντικότερη ευκαιρία να έρχεται για τους γηπεδούχους στο 25’ με τον Μπελούσι και το 0-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο.

Τα πράγματα ήταν καλύτερα στην επανάληψη, ο ρυθμός ανέβηκε, όμως και πάλι οι κλασικές ευκαιρίες ήταν ελάχιστες. Η πρώτη για την Παλέρμο ήρθε με το μακρινό σουτ του Γιάγιαλο, ενώ στη συνέχεια ο Σκορούπσκι έσωσε στην Έμπολι στην προσπάθεια του Κουάισον. Τα πάντα κρίθηκαν στο 78’, όταν ο Τσιόνεκ ανέτρεψε τον Μακαρόνε στην περιοχή και ο τελευταίος ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-0. Οι Σικελοί βγήκαν στην επίθεση αμέσως, όμως δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, κάνοντας ακόμη ένα βήμα προς την Serie B…