Πέρασε με τριάρα από το Χιχόν η Βιγιαρεάλ (vid)

Θοδωρής Βασίλης

Η Βιγιαρεάλ πέρασε με το επιβλητικό 3-1 από το «Ελ Μολινόν» επικρατώντας τη Σπόρτινγκ Χιχόν κι εδραίωσε ακόμα περισσότερο την παρουσία της στην πρώτη τετράδα.

Η ομάδα του Φρανκ Εσκριμπά μπήκε από την αρχή δυνατά και είχε καταφέρει στο πρώτο εικοσάλεπτο να βάλει τις βάσεις για τη νίκη έχοντας πετύχει δύο γκολ. Αρχικά στο 12' ο Ντος Σάντος έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή μετά από ωραίο συνδασμό και με υπέροχο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Επτά λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Σανσόνε να σκοράρει με κοντινή προβολή και να διπλασιάσει τα τέρματα για την Βιγιαρεάλ. Στην επανάληψη σε ένα πανομοιότυπο γκολ ο Πάτο σε κενό τέρμα έκανε το 3-0 στο 71' με τον Καρμόνα στο 89' να πετυχαίνει το γκολ της τιμής.

Γουέστ Μπρομ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με επιστροφή, αν ο Ζλάταν πετύχει το πρώτο τέρμα του αγώνα.

Με τη νίκη αυτή η Βιγιαρεάλ έφτασε τους 29 βαθμούς κι εδραιώθηκε ακόμα περισσότερο στην πρώτη τετράδα την ώρα που η Χιχόν έχασε την ευκαιρία να βγει από την τριάδα του υποβιβασμού.