Θέλτα – Σεβίλλη 0-3

Ο Ισπανός μέσος μπήκε ως αναγκαστική αλλαγή και με το πρώτο χατ τρικ της καριέρας του οδήγησε τους Σεβιγιάνους στο εκπληκτικό 0-3 επί της Θέλτα.

Δεν νικούσε ποτέ εκτός από πέρσι. Εκανε την αρχή μέσα Οκτωβρίου με την Λεγανές και έκτοτε έχει υπέρ της ρεκόρ 3-1-1 στις εξόδους της. Τελευταίο θύμα της Σεβίλλης η Θέλτα, την οποία διέλυσε 0-3 στο Βίγο. Το φοβερό ήταν ότι στο ημίχρονο ήταν 0-0 και στην επανάληψη τα έβαλε όλα ο Ιμπόρα. Ο Ισπανός μέσος σκοράρει με το σταγονόμετρο στην καριέρα του και ήταν η πρώτη φορά που σημείωσε χατ τρικ.

Μάλιστα μπήκε αναγκαστικά στο ματς στο 46', επειδή τραυματίστηκε ο Παρέχα. Με κεφαλιά (51'), πλασέ (84') και πέναλτι (92') ο αμυντικός μέσος της Σεβίλλης την οδήγησε στο τρίποντο και στο +5 από την 5η θέση. Οσο για την Θέλτα, ηττήθηκε έπειτα από πέντε αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Ιμπόρα έγινε μόλις η τρίτη αλλαγή σε ματς της La Liga που σημειώνει τρία γκολ!