Βέλγιο - Εσθονία 8-1

Το Βέλγιο δεν έδειξε κανέναν οίκτο και σκόρπισε με 8-1 την Εσθονία στον όμιλο της Εθνικής μας, η οποία είναι η επόμενη αντίπαλος.

Το Βέλγιο είναι το απόλυτο φαβορί στο Group H στο οποίο συμμετέχει και Εθνική μας και το έχει δείξει με τον πιο εμφατικό τρόπο καθώς έχει 4x4 νίκες με 21 γκολ υπέρ και μόλις 1 κατά! Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ δεν έδειξε κανένα έλεος στην Εσθονία, η οποία ήταν όμως η πρώτη από την οποία δέχθηκε γκολ. Από δύο γκολ έβαλαν Μέρτενς και Λουκάκου, μοναδικό 'μελανό' σημείο για τους Κόκκινους Διαβόλους ο τραυματισμός του Αζάρ στο 73' όμως ο coach επιβεβαίωσε στη συνέντευξη Τύπου ότι δεν έχει τραυματιστεί. Αύτη ήταν η δεύτερη μεγαλύτερη νίκη μετά το 8-0 σε βάρος του Σαν Μαρίνο τον Σεπτέμβριο του 2005. Το μοναδικό... καλό για την Ελλάδα, που είναι η επόμενη αντίπαλος του Βελγίου είναι ότι το παιχνίδι θα γίνει στις 25 Μαρτίου του 2017 και... ελπίζουμε τότε να μην είναι σε αυτή την κατάσταση.

Από νωρίς φάνηκε πως θα πάει το σκηνικό με τον Τόμας Μενιέ της Παρί Σεν Ζερμέν να κάνει στο 8' το 1-0 με κεφαλιά και τον Μέρτενς το 2-0 στο 16' όταν η προσπάθειά του πήρε κόντρα και πήγε στα δίχτυα. Σειρά πήρε ο Αζάρ για το 3-0 στο 25' για να μειώσουν στο 30' οι Εσθονοί με τον Ανιέρ για το 3-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη το πάρτι άναψε ακόμα περισσότερο για το σύνολο του Μαρτίνεθ, που ανέβασε το σκορ στο 4-1 στο 62' με δεξί σουτ του Καράσκο μέσα από την περιοχή. Ο Μέρτενς έβαλε σε 4 λεπτά ακόμα δύο γκολ (64', 68') με τη βοήθεια της τύχης φτάνοντας στο χατ-τρικ και το ματς στο 6-1 για να κλείσει τον αγώνα ο Ρομέλου Λουκάκου. Ο φορ της Εβερτον σκόραρε στο 83' και το 88' φτάνοντας τα 22 τέρματα με την Εθνική και τα 5 στα προκριματικά από 6 προσπάθειες on-target.