Πρώτο τρίποντο η Κύπρος

H Kύπρος δυσκολεύθηκε κόντρα στο Γιβραλτάρ, ωστόσο κατάφερε να κάμψει το εμπόδιό του και να επικρατήσει 3-1 εντός έδρας.

Επιτέλους νίκη για την Κύπρο, επικράτησε 3-1 του Γιβραλτάρ χωρίς ωστόσο να πείσει με την εικόνα της. Οι Κύπριοι μπήκαν δυνατά στο ματς, πίεσαν και στο πρώτο τέταρτο είχαν τρεις καλές φάσεις, αλλά Σωτηρίου και Χριστοφή δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Το γκολ ήρθε στο 28', με τον Λαΐφη από κοντά να ανοίγει το σκορ. Το Γιβραλτάρ ξεκίνησε ορεξάτο στην επανάληψη και στο 51' ο Κασκιάρο έφερε το ματς στα ίσα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χαραλαμπίδης σημείωσε τέρμα, αλλά ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Ο Σωτηρίου στο 65' έδωσε το προβάδισμα στην Κύπρο, ενώ στο 80' το Γιβραλτάρ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ολιβέρο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και ο Σιελής στο 88' διαμόρφωσε το 3-1.