Πορτογαλία – Λετονία 4-1

Στον τελευταίο αγώνα της εκπληκτικής χρονιάς που την βρήκε πρωταθλήτρια Ευρώπης, η Πορτογαλία καθάρισε 4-1 την Λετονία και παρέμεινε στο -3 από την κορυφή του 2ου ομίλου.

Το σίγουρο είναι ότι οι Πορτογάλοι θα το θυμούνται για πάντα το 2016. Σήκωσαν την κούπα στο EURO και τώρα αποχαιρέτησαν αγωνιστικά το έτος με το χαλαρό 4-1 επί της Λετονίας. Γι' αυτό φρόντισε κυρίως με δύο δικά του τέρματα ο συνήθης ύποπτος. Ο Κριστιάνο ευστόχησε σε πέναλτι (28') και μετά από την ίδια θέση σημάδεψε το δοκάρι (σ.σ.: έχει αστοχήσει στα τέσσερα από τα έξι τελευταία πέναλτι με την Εθνική).

Και ενώ έλεγχαν απόλυτα το ματς οι Ιβηρες, δέχτηκαν την ισοφάριση στο μοναδικό σουτ των αντιπάλων τους, με τον Ζιούζινς (67') να πηγαίνει να τους χαλάσει τη γιορτή. Δύο λεπτά αργότερα όμως με κεφαλιά ο Γουίλιαμ Καρβάλιο έκανε το 2-1 και ο Κριστιάνο επανήλθε στο 85'. Με αυτό το γκολ του ο CR7 έγινε ο κορυφαίος εν ενεργεία σκόρερ με Εθνικές στην Ευρώπη. Στις καθυστερήσεις ο Μπρούνο Αλβες ολοκλήρωσε το καρέ για το σύνολο του Φερνάντο Σάντος, που παρέμεινε στο -3 από την κορυφή του 2ου ομίλου.