ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018

Εγραψε ιστορία η Ιταλία

Για πρώτη φορά στα 106 χρόνια ύπαρξής της, η Σκουάντρα Ατζούρα έβαλε σε ημίχρονο τέσσερα γκολ εκτός έδρας (0-4 στο Λίχετνσταϊν) και συνεχίζει με την Ισπανία (4-0 τα Σκόπια) στην κορυφή του 7ου ομίλου. Κάζο από Σερβία στο φινάλε στην Ουαλία (1-1).

«Αν θα βάλουμε πολλά γκολ; Νομίζω πως αυτό είναι μη ρεαλιστικό», είπε ο Τζιαμπιέρο Βεντούρα στη συνέντευξη Τύπου της Παρασκευής. Μία μέρα μετά, η Ιταλία υπό τις οδηγίες του έγραψε ιστορία αφού για πρώτη φορά στα χρονικά ήταν μπροστά με 0-4 στο ημίχρονο ενός αγώνα προκριματικών. Το Λιχτενστάιν, προφανώς, προσφερόταν για κάτι τέτοιο και οι Ατζούρι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Βασικά δεν αφήνει καμία ευκαιρία να πάει χαμένη ο Μπελότι, ο οποίος είναι σε τρελή κατάσταση και το απέδειξε ξανά με τα δύο γκολ που πέτυχε και την ασίστ που έδωσε.

Ο φορ της Τορίνο άνοιξε το σκορ στο 11' μετά το κόρνερ του Καντρέβα και την κεφαλιά του Ρομανιόλι ενώ ένα λεπτό μετά έβγαλε με το κεφάλι σε θέση για γκολ τον Ιμόμπιλε και αυτός το έκανε (0-2). Το ματς είχε ήδη τελειώσει, οι Ιμόμπιλε-Μπονούτσι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες για το 0-3 και αυτό τελικά έγινε στο 32', όταν από το γύρισμα του Ντε Σίλιο ο Καντρέβα έβαλε ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του. Και λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, στο 44', ο Μποναβεντούρα βρήκε τον Μπελότι και αυτός με το αριστερό έκανε έκανε το 0-4.

Στην επανάληψη, το θέμα ήταν αν θα συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό η Ιταλία, η οποία είναι ισόβαθμη με την Ισπανία αλλά υστερεί στη διαφορά τερμάτων. Και συνεχίζει να υστερεί, τελικά, αφού οι Μπελότι-Ιμόμπιλε-Τζάτζα δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν κάποια από τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκε, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει το 0-4.

Η Ισπανία πάντως είναι αυτή που παραμένει τυπικά 1η, επειδή έχει καλύτερη διαφορά γκολ (+14 αντί +7). Υποδεχόμενη τα Σκόπια μπορεί να είδε την υπέρ της κατοχή της μπάλας να φτάνει ακόμα και στο 73%, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έπαιξε τόσο καλά. Ανοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Βερκόφσκι και ακολούθησε ο Βιτόλο (63'), με τους Μονρεάλ (84'), Αντούριθ (86') να απογειώνουν το σκορ για τους Φούριας Ρόχας στο τελικό 4-0.

Δεν έφτανε ο Μπέιλ στην Ουαλία
Διπρόσωπη η Ουαλία είχε ένα πολύ καλό και ένα κακό ημίχρονο υποδεχόμενη την Σερβία και τελικά την πάτησε (1-1). Ο Μπέιλ (30') με ωραίο σουτ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους και είχε και δοκάρι στο 84'. Ενδιάμεσα, οι Σέρβοι απείλησαν σε αρκετές περιπτώσεις και χτύπησαν με την κεφαλιά του Μίτροβιτς (86'), με τον πορτιέρο Χένεσι να έχει μεγάλη ευθύνη. Η ισοπαλία ευνοεί τους Βαλκάνιους, που μένουν στην 2η θέση και αφήνουν στην 3η και στο -2 τους Ουαλούς.

Ανέβηκε δεύτερη η Ουκρανία
Η Ουκρανία του Σεβτσένκο παραμένει αήττητη και με τη νίκη της 1-0 επί της Φινλανδίας ανέβηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ με τον Κράβετς στο 24’, όμως στη συνέχεια έπαιξαν με τη φωτιά, καθώς δεν κατάφεραν να τελειώσουν το ματς στο καλό τους διάστημα. Τελικά δεν το πλήρωσαν, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος.

Στη σκιά της τρομοκρατίας
Η ισχυρή αστυνομική δύναμη έκλεψε την παράσταση στην Αλβανία στο ματς το Ισραήλ, καθώς υπήρχαν φόβοι για τρομοκρατικό χτύπημα. Τελικά, όλα πήγαν καλά, όχι όμως για τους γηπεδούχους. Το παιχνίδι στράβωσε από πολύ νωρίς, καθώς στο 18’ ο Ζάχαβι άνοιξε το σκορ για τους Ισραηλινούς με πέναλτι, σε φάση που αποβλήθηκε ο Τζιμσίτι με απευθείας κόκκινη. Τα πράγματα ήταν δύσκολα για τους Αλβανούς και έγιναν ακόμη δυσκολότερα στο 55’, όταν αποβλήθηκε και ο Μπερίσα. Αυτή τη φορά ο Ζάχαβι δεν ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, όμως τα πάντα τελείωσαν στο 66’ με τον Αϊνμπίντερ να κάνει το 0-2 και το τελικό 0-3 να έρχεται με τον Ατάρ στο 83’. Έτσι, το Ισραήλ έφτασε στους 9 βαθμούς, με την Αλβανία να μένει στους 6.