Η κριτική του «πράσινου» ναυαγίου

Νίκος Αθανασίου

Ο Παναθηναϊκός έχασε με κάτω τα χέρια στο Καραϊσκάκη και το gazzetta.gr γράφει για τους παίκτες του «τριφυλλιού» και όσα έκαναν ξεχωριστά στο Φάληρο.

15. Λουκ Στιλ: Ο Άγγλος πορτιέρο δεν φέρει ευθύνη για τα δύο γκολ που «τρώει» από τις στατικές φάσεις. Αντιθέτως δεν διαβάζει καλά το παιχνίδι, δεν βλέπω τον... εξαφανισμένο Γουακάσο και δίνει την ευκαιρία στον Ελγιονούσι να πετύχει το 2-0. Είχε κάποιες αποκρούσεις που γλίτωσαν τον Παναθηναϊκό από τα χειρότερα. Βαθμός: 4

31. Ροντρίγκο Μολέδο: Ο Βραζιλιάνος στόπερ δεν ήταν ο «ογκόλιθος» των προηγούμενων ματς, αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα και βρέθηκε σε κακό βράδυ, όπως και όλη η άμυνα της ομάδας του. Βαθμός: 3

4. Γιώργος Κουτρουμπής: Χάνει τον Ιντέγε και την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας στην φάση του 3-0 για τον Ολυμπιακό. Κακό παιχνίδι και από τον Έλληνα στόπερ που δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις ανάγκες της αναμέτρησης. Βαθμός: 3

22. Μουμπάρακ Γουακάσο: «Τρύπα» στην αριστερά πτέρυγα της άμυνας του Παναθηναϊκού. Τραγικός, τακτικά ότι να ναι, φέρει ευθύνη για το 2-0 του Ολυμπιακού. Η συμπεριφορά του ήταν για παίκτη που αγωνίζεται ως εξτρέμ. Κάνει κωμικό φάουλ χωρίς λόγο και δίνει την ευκαιρία για να πάρει ένα καλο «στημένο» ο Ολυμπιακός και να βρει το 3-0. Στην επανάληψη έπαιξε στην μεσαία γραμμή και τουλάχιστον δεν ζημίωσε την ομάδα του. Βαθμός: 2

78. Ουσμάν Κουλιμπαλί: Έπαιξε στο δεξί άκρο της άμυνας, είχε «θέματα», δεν βοήθησε δημιουργικά και ήταν ωσεί παρών. Βαθμός: 3

10. Κάρλος Ζέκα: Ο Πορτογάλος μέσος του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε για 55', καθώς έγινε αλλαγή λόγω τραυματισμού. Δεν βοήθησε ούτε ανασταλτικά, ούτε κράτησε μπάλα και ήταν εκτός παιχνιδιού. Βαθμός: 3

24. Κριστιάν Λεντέσμα: Εμφανώς επηρεασμένος από την απουσία του. Φάνηκε αρκετά αυτό στις λάθος μεταβιβάσεις του στο πρώτο ημίχρονο. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Αργεντινό, ο οποίος αστοχεί και στο 61' σε εκτέλεση πέναλτι, πετώντας στα σκουπίδια την ευκαιρία του Παναθηναϊκό να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Βαθμός: 3

40. Πολ Ζοσέ Εμποκού: Έπαιξε; Τον κατάλαβε κανείς; Έκανε το οτιδήποτε; Σαν να μην υπήρχε στο γήπεδο ο Αφρικανός, δικαίως έμεινε στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα του αγώνα. Βαθμός: 2

19. Λούκας Βιγιαφάνιες: Ο μόνος που μπορείς να πεις ότι διασώθηκε. Έχει την καταπληκτική κάθετη στον Λέτο στο 20', όπου βγάζει τον συμπατριώτη του φάτσα με το γκολ. Δεν σταμάτησε να το παλεύει. Βαθμός: 5

8. Βίκτορ Ιμπάρμπο: Καμία ουσία, καμία προσωπικότητα, κανένα ίχνος ότι θέλει να κάνει κάτι σε αυτό το ντέρμπι. Κούρασε την μπάλα ότι την είχε στην κατοχή του, δεν είχε ουσία και πέρασε απαρατήρητος. Βαθμός: 2

11. Σεμπάστιαν Λέτο: Ο Αργεντινός είναι ο μοιραίος του Παναθηναϊκού απόψε. Γιατί; Στο 20' χάνει φοβερό τετ-α-τετ, όπου καθυστερεί να πλασάρει και τον προλαβαίνει ο Μποτία. Ένα λεπτό αργότερα χάνει τον Ισπανό στόπερ του Ολυμπιακού και τον αφήνει να ανοίξει το σκορ. Είχε ξανά νεύρα που εκνεύρισαν την υπόλοιπη ομάδα. Βαθμός: 2

17. Ρόμπιντ Λουντ: Άλλαξε τον Ζέκα στις αρχές του δευτέρου μέρους αλλά ούτε κι αυτός έκανε κάτι. Τα απαραίτητα για να μην ξεφτιλιστεί η ομάδα του. Βαθμός: 3

20. Λαουτάρο Ρινάλντι: Αντικατέστησε τον Λέτο, τραγική η εικόνα του αλλά στο 3-0 τι να κάνει κι αυτός; Να βάλει... τρίποντο; Βαθμός: 2

23. Νίκλας Χουλτ: Μπήκε στο ημίχρονο για να συμμαζέψει το κενό στα αριστερά της άμυνας του Παναθηναϊκού και τα κατάφερε. Μέχρι εκεί. Βαθμός: 4