Υπέκυψε στην Βασκωνία η Βαγιαρεάλ (vid)

Την πρώτη της ήττα στην σεζόν γνώρισε η Βιγιαρεάλ από την Εϊμπάρ, δεχόμενη δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (2-1).

Η Βασκωνία είναι πάντα δύσκολη για τις υπόλοιπες ομάδες της Ισπανίας και η Βιγιαρεάλ το γνώρισε από πρώτο χέρι. Το «κίτρινο υποβρύχιο» ήταν αήττητο μέχρι σήμερα αλλά υπολόγιζε χωρίς την Εϊμπάρ. Και όμως τα πράγματα είχαν ξεκινήσει διαφορετικά.

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ πήρε κεφάλι στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σοριάνο στο 41'. Στην επανάληψη η ομάδα του Φραν Εσκριμπά έδειχνε να κρατάει το υπέρ της σκορ, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε το μπλακ άουτ.

Αρχικά στο 80' ο Ραμίς έφερε το ματς στην ισοπαλία (1-1), για να έρθει ο Πέδρο Λεόν στο 87' για την ολική ανατροπή και το 2-1.