Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017

Το gazzetta.gr, πιστό στο ραντεβού του με την ευρωπαϊκή μπασκετική γιορτή, ετοίμασε και σας παρουσιάζει τον μεγάλο οδηγό της διοργάνωσης! Η ιστορία, οι θρύλοι, πληροφορίες για τις ομάδες που συμμετέχουν και τα πιο ενδιαφέροντα στατιστικά μόνο... στο gazzetta!

FORMAT

Το μπάσκετ αλλάζει και μαζί του άλλαξε κι η EuroLeague, η οποία άφησε το μέχρι πρότινος σύστημα διεξαγωγής και μπήκε σε νέα εποχή.

HALL OF FAME

ΔΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

ΙΣΤΟΡΙΑ

Το gazzetta.gr παρουσιάζει συνοπτικά όλα τα final four από το 1988 στη Γάνδη έως και το 2016 στο Βερολίνο! Θυμηθείτε τους ήρωες, τις ανατροπές αλλά και τις μεγάλες εκπλήξεις της διοργάνωσης.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΘΕΣΜΟΥ

Q&A EUROLEAGUE

Οι μπασκετικοί συντάκτες του gazzetta.gr απαντούν σε 16 ερωτήσεις γύρω από τη νέα EuroLeague!

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Το ελληνικό στοιχείο στην EuroLeague πλην Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού θα είναι πολύ έντονο για ακόμα μια χρονιά. Συγκεκριμένα, οι Γιώργος Μπαρτζώκας και Δημήτρης Ιτούδης θα εκπροσωπήσουν τη σχολή των Ελλήνων προπονητών στη διοργάνωση ενώ οι Καϊμακόγλου, Ζήσης, Σλούκας και Περπέρογλου είναι οι Έλληνες «λεγεωνάριοι» που θα παραταχθούν στα παρκέ, διεκδικώντας τη διάκριση.

NEWS

Ντράγκιτς: «Ανυπομονώ να ξεκινήσω τα παιχνίδια με την Εφές» (vid)
21/11/17 30:11
Ντράγκιτς: «Ανυπομονώ να ξεκινήσω τα παιχνίδια με την Εφές» (vid) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
0 σχόλια
Ντράγκιτς: «Ανυπομονώ να ξεκινήσω τα παιχνίδια με την Εφές» (vid)
Ο Ζόραν Ντράγκιτς είναι το νέο μέλος της Αναντολού Εφές και στις πρώτες του δηλώσεις δεν έκρυψε την ανυπομονησία του να ξεκινήσει προπονήσεις με την τουρκική ομάδα. 
Συνεχίζεται η... ερυθρόλευκη διάθεση των εισιτηρίων με Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ!
21/11/17 30:11
Συνεχίζεται η... ερυθρόλευκη διάθεση των εισιτηρίων με Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ! - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
0 σχόλια
Συνεχίζεται η... ερυθρόλευκη διάθεση των εισιτηρίων με Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ!
Η ΚΑΕ Ολυμπιακός ανακοίνωσε ότι συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων για τα επερχόμενα παιχνίδια με την Ρεάλ Μαδρίτης και την ΤΣΣΚΑ.
Και... επίσημα στην Εφές ο Ντράγκιτς! (pic)
21/11/17 30:11
Και... επίσημα στην Εφές ο Ντράγκιτς! (pic) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
0 σχόλια
Και... επίσημα στην Εφές ο Ντράγκιτς! (pic)
Μετά το «διαζύγιο» με την Αρμάνι Μιλάνο ήταν θέμα χρόνου η μετακόμιση του Ζόραν Ντράγκιτς στην Εφές, με την μεταγραφή του Σλοβένου γκαρντ να ανακοινώνεται και επίσημα από την τουρκική ομάδα.
#MondayMemories με Σπανούλη η Euroleague! (vid)
20/11/17 30:11
#MondayMemories με Σπανούλη η Euroleague! (vid) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
1 σχόλιo
#MondayMemories με Σπανούλη η Euroleague! (vid)
Η Euroleague γύρισε το χρόνο πίσω στο 2013, όταν ο Βασίλης Σπανούλης με τη φοβερή εμφάνισή του, οδήγησε τον Ολυμπιακό στο τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο του συλλόγου.
Τα «πράσινα» εισιτήρια με Ρεάλ Μαδρίτης
20/11/17 30:11
Τα «πράσινα» εισιτήρια με Ρεάλ Μαδρίτης - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
0 σχόλια
Τα «πράσινα» εισιτήρια με Ρεάλ Μαδρίτης
Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Ρεάλ Μαδρίτης (24/11, 21:00), για την 9η αγωνιστική της Euroleague και η «πράσινη» ΚΑΕ ενημέρωσε για τα «μαγικά χαρτάκια» της αναμέτρησης.
Όταν το #Devotion γίνεται πράξη! (infographics)
20/11/17 30:11
Όταν το #Devotion γίνεται πράξη! (infographics) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
0 σχόλια
Όταν το #Devotion γίνεται πράξη! (infographics)
Η Euroleague βάζει στην εξίσωση τις συναισθηματικές εναλλαγές όμως υπάρχουν επτά παίκτες που έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον 10 χρόνια στη διοργάνωση με την ίδια ομάδα! Τους θυμάστε όλους;
Παρελθόν από την Μπάμπεργκ ο Μίλερ! (pic)
20/11/17 30:11
Παρελθόν από την Μπάμπεργκ ο Μίλερ! (pic) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
3 σχόλια
Παρελθόν από την Μπάμπεργκ ο Μίλερ! (pic)
Το χρονικό ενός προαναγγελθέντος «διαζυγίου» έφτασε στο τέλος του αφού ο Κουίνσι Μίλερ αποτελεί και επίσημα παρελθόν από την Μπάμπεργκ.
H... ερυθρόλευκη ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ! (vid)
20/11/17 30:11
H... ερυθρόλευκη ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ! (vid) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
1 σχόλιo
H... ερυθρόλευκη ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ! (vid)
H KAE Ολυμπιακός δημοσίευσε βίντεο με την... ερυθρόλευκη ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ στο παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα.
Μπελάδες για τον Σάρας εν όψει Εφές!
20/11/17 30:11
Μπελάδες για τον Σάρας εν όψει Εφές! - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
1 σχόλιo
Μπελάδες για τον Σάρας εν όψει Εφές!
Αρκετά τα προβλήματα για τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στην Ζάλγκιρις εν όψει του αγώνα με την Αναντολού Εφές στο Κάουνας για την 9η αγωνιστική της EuroLeague.
Τέλος από την Αρμάνι ο Ντράγκιτς, οδεύει στην Εφές! (pic)
20/11/17 30:11
Τέλος από την Αρμάνι ο Ντράγκιτς, οδεύει στην Εφές! (pic) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017