Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017

Το gazzetta.gr, πιστό στο ραντεβού του με την ευρωπαϊκή μπασκετική γιορτή, ετοίμασε και σας παρουσιάζει τον μεγάλο οδηγό της διοργάνωσης! Η ιστορία, οι θρύλοι, πληροφορίες για τις ομάδες που συμμετέχουν και τα πιο ενδιαφέροντα στατιστικά μόνο... στο gazzetta!

FORMAT

Το μπάσκετ αλλάζει και μαζί του άλλαξε κι η EuroLeague, η οποία άφησε το μέχρι πρότινος σύστημα διεξαγωγής και μπήκε σε νέα εποχή.

HALL OF FAME

ΔΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

ΙΣΤΟΡΙΑ

Το gazzetta.gr παρουσιάζει συνοπτικά όλα τα final four από το 1988 στη Γάνδη έως και το 2016 στο Βερολίνο! Θυμηθείτε τους ήρωες, τις ανατροπές αλλά και τις μεγάλες εκπλήξεις της διοργάνωσης.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΘΕΣΜΟΥ

Q&A EUROLEAGUE

Οι μπασκετικοί συντάκτες του gazzetta.gr απαντούν σε 16 ερωτήσεις γύρω από τη νέα EuroLeague!

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Το ελληνικό στοιχείο στην EuroLeague πλην Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού θα είναι πολύ έντονο για ακόμα μια χρονιά. Συγκεκριμένα, οι Γιώργος Μπαρτζώκας και Δημήτρης Ιτούδης θα εκπροσωπήσουν τη σχολή των Ελλήνων προπονητών στη διοργάνωση ενώ οι Καϊμακόγλου, Ζήσης, Σλούκας και Περπέρογλου είναι οι Έλληνες «λεγεωνάριοι» που θα παραταχθούν στα παρκέ, διεκδικώντας τη διάκριση.

NEWS

Βάλε μέσα τον ...Γκιστόπουλο
24/09/17 30:09
Βάλε μέσα τον ...Γκιστόπουλο - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
1 σχόλιo
Βάλε μέσα τον ...Γκιστόπουλο
O Nίκος Παπαδογιάννης περιμένει τα πρωτοβρόχια για να αλλάξει τσιπάκι εν όψει της έναρξης της Euroleague.
Στα «Δύο Αοράκια» η «ερυθρόλευκη» πρεμιέρα στην EuroLeague! (pic)
24/09/17 30:09
Στα «Δύο Αοράκια» η «ερυθρόλευκη» πρεμιέρα στην EuroLeague! (pic) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
0 σχόλια
Στα «Δύο Αοράκια» η «ερυθρόλευκη» πρεμιέρα στην EuroLeague! (pic)
Στην Κρήτη και στα «Δύο Αοράκια» θα ξεκινήσει το ευρωπαϊκό ταξίδι του Ολυμπιακού στην EuroLeague για τη σεζόν 2017-18.
«Δεν έχουν νοήμα τα προκριματικά χωρίς τους παίκτες του ΝΒΑ»
23/09/17 30:09
«Δεν έχουν νοήμα τα προκριματικά χωρίς τους παίκτες του ΝΒΑ» - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
4 σχόλια
«Δεν έχουν νοήμα τα προκριματικά χωρίς τους παίκτες του ΝΒΑ»
Οι Νέβεν Σπάχια, Γιάννης Σφαιρόπουλος και Ντούσαν Αλιμπίγεβιτς μίλησαν στο gazzetta.gr για την κόντρα μεταξύ FIBA και Euroleague και πως θα πράξουν όταν έρθει η ώρα. ΑΠΟΣΤΟΛΗ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Κων/νος Μελάγιες
Θίοντορ: «Να γίνω ο καλύτερος playmaker στην Euroleague»
23/09/17 30:09
Θίοντορ: «Να γίνω ο καλύτερος playmaker στην Euroleague» - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
1 σχόλιo
Θίοντορ: «Να γίνω ο καλύτερος playmaker στην Euroleague»
Ο Tζόρνταν Θίοντορ ανάφερε σε συνέντευξη του πως θέλει να γίνει ο καλύτερος playmaker στην Euroleague.
Το αντίο του Ντούντα! (vid)
23/09/17 30:09
Το αντίο του Ντούντα! (vid) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
1 σχόλιo
Το αντίο του Ντούντα! (vid)
Η ΚΑΕ Ολυμπιακός δημοσίευσε ένα video με τις δηλώσεις που έκανε ο Ντούσαν Ίβκοβιτς, μετά το τέλος του σπουδαίου φιλικού προς τιμήν του
Πραγματοποιήθηκε το πρώτο συνέδριο μπάσκετ της Euroleague για φέτος
22/09/17 30:09
Πραγματοποιήθηκε το πρώτο συνέδριο μπάσκετ της Euroleague για φέτος - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
0 σχόλια
Πραγματοποιήθηκε το πρώτο συνέδριο μπάσκετ της Euroleague για φέτος
Η Euroleague, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Λιθουανίας, άρχισε τα... μαθήματα μπάσκετ για όσους ενδιαφέρονται.
Πώς θα στείλουν οι «αιώνιοι» τους παίκτες, όταν παίζουν σημαντικά ματς;
22/09/17 30:09
Πώς θα στείλουν οι «αιώνιοι» τους παίκτες, όταν παίζουν σημαντικά ματς; - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
37 σχόλια
Πώς θα στείλουν οι «αιώνιοι» τους παίκτες, όταν παίζουν σημαντικά ματς;
Η FIBA μπορεί να θέλει τους καλύτερους παίκτες των εθνικών ομάδων στα Προκριματικά, αλλά κάτι τέτοιο είναι αδύνατον να συμβεί, τόσο από τον Παναθηναϊκό, όσο και από τον Ολυμπιακό. Το gazzetta.gr αναλύει...
«Εσείς τώρα, είστε κάποιος κύριος... πανεπιστήμονας»;
22/09/17 30:09
«Εσείς τώρα, είστε κάποιος κύριος... πανεπιστήμονας»; - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
3 σχόλια
«Εσείς τώρα, είστε κάποιος κύριος... πανεπιστήμονας»;
Ο Αντώνης Καλκαβούρας αποχαιρετά τον Ντούσαν Ίβκοβιτς ανασύροντας από το χρονοντούλαπο της ιστορίας, μνήμες που μαρτυρούν την ιδιαιτερότητα του χαρακτήρα και την έντονη προσωπικότητα του 74χρονου Σέρβου καταξιωμένου τεχνικού.  
Σπανούλης: «Δύο από τους καλύτερους όλων των εποχών»! (pics)
21/09/17 30:09
Σπανούλης: «Δύο από τους καλύτερους όλων των εποχών»! (pics) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
1 σχόλιo
Σπανούλης: «Δύο από τους καλύτερους όλων των εποχών»! (pics)
Ο Βασίλης Σπανούλης συναντήθηκε με τους Ντίνο Ράτζα και Νόβακ Τζόκοβιτς στο φιλικό προς τιμήν του Ντούντα, ανεβάζοντας μια φωτογραφία μαζί τους στο instagram.
Το μεγαλείο του Ντούντα! (gTV)
21/09/17 30:09
Το μεγαλείο του Ντούντα! (gTV) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017