Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017

Το gazzetta.gr, πιστό στο ραντεβού του με την ευρωπαϊκή μπασκετική γιορτή, ετοίμασε και σας παρουσιάζει τον μεγάλο οδηγό της διοργάνωσης! Η ιστορία, οι θρύλοι, πληροφορίες για τις ομάδες που συμμετέχουν και τα πιο ενδιαφέροντα στατιστικά μόνο... στο gazzetta!

ΟΜΑΔΕΣ

FORMAT

Το μπάσκετ αλλάζει και μαζί του άλλαξε κι η EuroLeague, η οποία άφησε το μέχρι πρότινος σύστημα διεξαγωγής και μπήκε σε νέα εποχή.

HALL OF FAME

ΔΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

ΙΣΤΟΡΙΑ

Το gazzetta.gr παρουσιάζει συνοπτικά όλα τα final four από το 1988 στη Γάνδη έως και το 2016 στο Βερολίνο! Θυμηθείτε τους ήρωες, τις ανατροπές αλλά και τις μεγάλες εκπλήξεις της διοργάνωσης.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΘΕΣΜΟΥ

Q&A EUROLEAGUE

Οι μπασκετικοί συντάκτες του gazzetta.gr απαντούν σε 16 ερωτήσεις γύρω από τη νέα EuroLeague!

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Το ελληνικό στοιχείο στην EuroLeague πλην Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού θα είναι πολύ έντονο για ακόμα μια χρονιά. Συγκεκριμένα, οι Γιώργος Μπαρτζώκας και Δημήτρης Ιτούδης θα εκπροσωπήσουν τη σχολή των Ελλήνων προπονητών στη διοργάνωση ενώ οι Καϊμακόγλου, Ζήσης, Σλούκας και Περπέρογλου είναι οι Έλληνες «λεγεωνάριοι» που θα παραταχθούν στα παρκέ, διεκδικώντας τη διάκριση.

NEWS

Με τσάρτερ οι μετακινήσεις της Μάλαγα στην Euroleague
22/07/17 31:07
Με τσάρτερ οι μετακινήσεις της Μάλαγα στην Euroleague - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
1 σχόλιo
Με τσάρτερ οι μετακινήσεις της Μάλαγα στην Euroleague
Η Μάλαγα αποφάσισε να κάνει πιο εύκολη τη ζωή των παικτών της στα ταξίδια για τη Euroleague, αφού θα βάλει πτήσεις τσάρτερ για να γίνουν πιο ξεκούραστες οι μετακινήσεις στα εκτός έδρας παιχνίδια.
Ποια είναι η καλύτερη μεταγραφή στην Euroleague; (pics, vids, poll)
21/07/17 31:07
Ποια είναι η καλύτερη μεταγραφή στην Euroleague; (pics, vids, poll) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
66 σχόλια
Ποια είναι η καλύτερη μεταγραφή στην Euroleague; (pics, vids, poll)
Το gazzetta.gr αναφέρει τις 5+1 καλύτερες φετινές μεταγραφές στην Euroleague και σας δίνει την ευχέρεια ψήφου και... άλλης άποψης. 
Ο Ντατόμε τo πιο... τρελό καλάθι της EuroLeague (vid)
18/07/17 31:07
Ο Ντατόμε τo πιο... τρελό καλάθι της EuroLeague (vid) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
0 σχόλια
Ο Ντατόμε τo πιο... τρελό καλάθι της EuroLeague (vid)
Ο Λουίτζι Ντατόμε και το ανάποδο layup στο παιχνίδι της Φενέρμπαχτσε με την Αρμάνι Μιλάνο κέρδισε την πρώτη θέση για το πιο... τρελό καλάθι της χρονιάς στην EuroLeague.
Έρευνα: Οι Έλληνες ατζέντηδες «αποκαλύπτουν» τα λάθη του ευρωπαϊκού μπάσκετ!
18/07/17 31:07
Έρευνα: Οι Έλληνες ατζέντηδες «αποκαλύπτουν» τα λάθη του ευρωπαϊκού μπάσκετ! - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
36 σχόλια
Έρευνα: Οι Έλληνες ατζέντηδες «αποκαλύπτουν» τα λάθη του ευρωπαϊκού μπάσκετ!
Έξι καταξιωμένοι Έλληνες ατζέντηδες απαντούν σε τέσσερις καίριες ερωτήσεις του gazzetta.gr σχετικά με το κύμα φυγής των κορυφαίων παικτών από την Euroleague, για το ΝΒΑ και την Κίνα. Γιατί οι καλύτερες μέρες δεν φαίνονται στον ορίζοντα του ευρωπαϊκού μπάσκετ.
Μήπως γινόμαστε φαβορί και δεν το ξέρουμε;
17/07/17 31:07
Μήπως γινόμαστε φαβορί και δεν το ξέρουμε; - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
49 σχόλια
Μήπως γινόμαστε φαβορί και δεν το ξέρουμε;
Ο Αντώνης Καλκαβούρας αναλύει τις μέχρι τώρα κινήσεις του νταμπλούχου Παναθηναϊκού και του δευτεραθλητή Ευρώπης, Ολυμπιακού και παρουσιάζει πως διαμορφώνονται οι ισορροπίες της διοργάνωσης, από το κύμα φυγής των παικτών προς το ΝΒΑ και την Κίνα.
Έχουμε όμως νόου-χάου, να 'ουμ'
14/07/17 31:07
Έχουμε όμως νόου-χάου, να 'ουμ' - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
166 σχόλια
Έχουμε όμως νόου-χάου, να 'ουμ'
Ο Νίκος Παπαδογιάννης ψηλαφίζει τις μεταγραφικές κινήσεις Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού, την ίδια ώρα που η Euroleague φυλλορροεί επικίνδυνα.
ΕΠΙΚΟ promo βίντεο της EuroLeague με Ζοτς, Ιτούδη, Σάρας, Τρινκιέρι και... Λαμόνικα! (vid)
13/07/17 31:07
ΕΠΙΚΟ promo βίντεο της EuroLeague με Ζοτς, Ιτούδη, Σάρας, Τρινκιέρι και... Λαμόνικα! (vid) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
10 σχόλια
ΕΠΙΚΟ promo βίντεο της EuroLeague με Ζοτς, Ιτούδη, Σάρας, Τρινκιέρι και... Λαμόνικα! (vid)
Η EuroLeague είχε... προϊδεάσει τις τελευταίες μέρες για το promo video που είχε ετοιμάσει και πραγματικά είναι εκπληκτικό! 
Αραχτός και... light ο Γιασικεβίτσιους! (pic)
12/07/17 31:07
Αραχτός και... light ο Γιασικεβίτσιους! (pic) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
1 σχόλιo
Αραχτός και... light ο Γιασικεβίτσιους! (pic)
Μία ακόμα... γεύση από το νέο promo video έδωσε η EuroLeague, με πρωταγωνιστή αυτήν την φορά, τον προπονητή της Ζαλγκίρις Κάουνας.
Ομπράντοβιτς και Ιτούδης πάνε... διακοπές! (pic)
11/07/17 31:07
Ομπράντοβιτς και Ιτούδης πάνε... διακοπές! (pic) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
0 σχόλια
Ομπράντοβιτς και Ιτούδης πάνε... διακοπές! (pic)
Από τη στιγμή που καταρτίστηκε και το επίσημο πρόγραμμα, ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση για τη νέα EuroLeague, με τους διοργανωτές να ετοιμάζουν... εκπλήξεις!
Η EuroLeague... έρμαιο του ΝΒΑ και της Κίνας! (vids)
11/07/17 31:07
Η EuroLeague... έρμαιο του ΝΒΑ και της Κίνας! (vids) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017