Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017

Το gazzetta.gr, πιστό στο ραντεβού του με την ευρωπαϊκή μπασκετική γιορτή, ετοίμασε και σας παρουσιάζει τον μεγάλο οδηγό της διοργάνωσης! Η ιστορία, οι θρύλοι, πληροφορίες για τις ομάδες που συμμετέχουν και τα πιο ενδιαφέροντα στατιστικά μόνο... στο gazzetta!

FORMAT

Το μπάσκετ αλλάζει και μαζί του άλλαξε κι η EuroLeague, η οποία άφησε το μέχρι πρότινος σύστημα διεξαγωγής και μπήκε σε νέα εποχή.

HALL OF FAME

ΔΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

ΙΣΤΟΡΙΑ

Το gazzetta.gr παρουσιάζει συνοπτικά όλα τα final four από το 1988 στη Γάνδη έως και το 2016 στο Βερολίνο! Θυμηθείτε τους ήρωες, τις ανατροπές αλλά και τις μεγάλες εκπλήξεις της διοργάνωσης.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΘΕΣΜΟΥ

Q&A EUROLEAGUE

Οι μπασκετικοί συντάκτες του gazzetta.gr απαντούν σε 16 ερωτήσεις γύρω από τη νέα EuroLeague!

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Το ελληνικό στοιχείο στην EuroLeague πλην Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού θα είναι πολύ έντονο για ακόμα μια χρονιά. Συγκεκριμένα, οι Γιώργος Μπαρτζώκας και Δημήτρης Ιτούδης θα εκπροσωπήσουν τη σχολή των Ελλήνων προπονητών στη διοργάνωση ενώ οι Καϊμακόγλου, Ζήσης, Σλούκας και Περπέρογλου είναι οι Έλληνες «λεγεωνάριοι» που θα παραταχθούν στα παρκέ, διεκδικώντας τη διάκριση.

NEWS

«Ανησυχώ πως η ΤΣΣΚΑ θα πάρει τον Γιασικεβίτσιους» (pic)
21/05/18 31:05
«Ανησυχώ πως η ΤΣΣΚΑ θα πάρει τον Γιασικεβίτσιους» (pic) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
3 σχόλια
«Ανησυχώ πως η ΤΣΣΚΑ θα πάρει τον Γιασικεβίτσιους» (pic)
Ο GM της Ζαλγκίρις, Παούλιους Μοτιεγιούνας, εξέφρασε τις... ανησυχίες του για το μέλλον του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στον πάγκο της ομάδας.
Ροντρίγκεθ: «Περήφανος για την ΤΣΣΚΑ, συγχαρητήρια στη Ρεάλ» (pic)
21/05/18 31:05
Ροντρίγκεθ: «Περήφανος για την ΤΣΣΚΑ, συγχαρητήρια στη Ρεάλ» (pic) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
0 σχόλια
Ροντρίγκεθ: «Περήφανος για την ΤΣΣΚΑ, συγχαρητήρια στη Ρεάλ» (pic)
Με μήνυμα στα social media, ο Σέρχι Ροντρίγκεθ έδειξε την περηφάνια του για την ΤΣΣΚΑ και έδωσε συγχαρητήρια στην πρώην ομάδα του, Ρεάλ, για την κατάκτηση της 10ης Euroleague.
Η συγκλονιστική mini movie του τελικού της Euroleague! (vid)
21/05/18 31:05
Η συγκλονιστική mini movie του τελικού της Euroleague! (vid) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
0 σχόλια
Η συγκλονιστική mini movie του τελικού της Euroleague! (vid)
Η τελευταία ταινία μικρού μήκους για τη σεζόν 2017-18 είναι απλά υπέροχη!
Το Final 4 του Βελιγραδίου ήταν το καλύτερο ever γιατί...
21/05/18 31:05
Το Final 4 του Βελιγραδίου ήταν το καλύτερο ever γιατί... - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
16 σχόλια
Το Final 4 του Βελιγραδίου ήταν το καλύτερο ever γιατί...
Ο Κωνσταντίνος Μελάγιες αναφέρει έξι λόγους εξαιτίας των οποίων θεωρεί πως το Final 4 του Βελιγραδίου ήταν το καλύτερο των τελευταίων ετών. 
Ο Δήμαρχος του Κάουνας είπε στον Σάρας να μείνει και του χρόνου! (pics)
21/05/18 31:05
Ο Δήμαρχος του Κάουνας είπε στον Σάρας να μείνει και του χρόνου! (pics) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
0 σχόλια
Ο Δήμαρχος του Κάουνας είπε στον Σάρας να μείνει και του χρόνου! (pics)
Σαν... Θεός λατρεύεται ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στην Λιθουανία!
Υποδοχή πρωταθλητών για την Ζαλγκίρις στη Λιθουανία! (pics & vid)
21/05/18 31:05
Υποδοχή πρωταθλητών για την Ζαλγκίρις στη Λιθουανία! (pics & vid) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
0 σχόλια
Υποδοχή πρωταθλητών για την Ζαλγκίρις στη Λιθουανία! (pics & vid)
Μοναδικές στιγμές ζουν οι άνθρωποι της Ζαλγκίρις, αφού οι Λιθουανοί την υποδέχθηκαν λες και... είχε κατακτήσει την Euroleague!
Χεζόνια: «Μπάρτσα για πάντα»! (pics)
21/05/18 31:05
Χεζόνια: «Μπάρτσα για πάντα»! (pics) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
1 σχόλιo
Χεζόνια: «Μπάρτσα για πάντα»! (pics)
Ο Μάριο Χεζόνια σχολίασε την κατάκτηση της EuroLeague από τη Ρεάλ, δέχτηκε τα πειράγματα ενός φιλάθλου της «Βασίλισσας» κι... έβαλε τα πράγματα στη θέση τους.  
«Ντόντσιτς μείνε» στους πανηγυρισμούς της Ρεάλ
21/05/18 31:05
«Ντόντσιτς μείνε» στους πανηγυρισμούς της Ρεάλ - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
0 σχόλια
«Ντόντσιτς μείνε» στους πανηγυρισμούς της Ρεάλ
Ο Λούκα Ντόντσιτς αγωνίστηκε πιθανότατα για τελευταία φορά στην EuroLeague ωστόσο οι φίλοι της Ρεάλ ζήτησαν από τον Σλοβένο σούπερ σταρ να μείνει στη Μαδρίτη!  
Με 7 ώρες καθυστέρηση η πτήση της ΤΣΣΚΑ! (pic)
21/05/18 31:05
Με 7 ώρες καθυστέρηση η πτήση της ΤΣΣΚΑ! (pic) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017
1 σχόλιo
Με 7 ώρες καθυστέρηση η πτήση της ΤΣΣΚΑ! (pic)
Απίστευτη ταλαιπωρία για την ΤΣΣΚΑ αφού λόγω τεχνικού προβλήματος στο αεροπλάνο, η αποστολή θα αναχωρήσει για τη Μόσχα στις 22:10 αντί για τις 15:30.
«Η Φενέρμπαχτσε θέλει Καλάθη και Σίνγκλετον» (pic)
21/05/18 31:05
«Η Φενέρμπαχτσε θέλει Καλάθη και Σίνγκλετον» (pic) - Ο απόλυτος οδηγός για την Euroleague 2016-2017