ΕΠΙΛΕΞΕ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟΝ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ

Ο Τοροσίδης με τον Φορτούνη και τον Λάζαρο δείχνουν τον... δρόμο!

Κακά τα ψέμματα πολύ λίγοι μπορούν να καταλάβουν μία ομάδα σαν τον Ολυμπιακό όπως ο Βασίλης Τοροσίδης. Ο αρχηγός των Πειραιωτών στην επιστροφή του - όπως έχουμε τονίσει ξανά - έχει δείξει πως ακόμα και σε αυτήν την ηλικία μπορεί να προσφέρει. Ο «Τόρο» και στο 2ο παιχνίδι με τη Ντουντελάνζ ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ. Με ένα τακουνάκι πάνω στο σουτ του Καμαρά. Απ' όπου ξεκίνησαν όλα για το... ξέσπασμα του Ολυμπιακού. Από κοντά και ο Φορτούνης. Σε 56 λεπτά ο αρχηγός του Ολυμπιακού πρόλαβε να βάλει δύο γκολ και να δώσει μία ασίστ ενώ το σκορ ήταν 4-0. Ήταν δηλαδή μέσα σχεδόν σε όλα τα γκολ του Ολυμπιακού.

Υπήρχε όμως και ο Λάζαρος. Με ένα γκολ... ποίημα. Ένα ψαλιδάκι με τρομερή κίνηση σαν αυτά που έχει βάλει ξανά. Να δείξει και πάλι ότι είναι ο παίκτης που εξακολουθεί να προσφέρει και να αποδίδει στον πειραϊκό σύλλογο. Και ήρθε να... δέσει όλο αυτό με τους Έλληνες. Ναι η Ντουντελάνζ δεν ήταν και δεν είναι ένας σοβαρός αντίπαλος. Όμως αυτός ο Ολυμπιακός έχει ανάγκη από τους Έλληνές του αυτήν την χρονική περίοδο. Στο... pregame ενός ντέρμπι όπου ήταν μέσα σε φάση γκολ ο Φετφατζίδης, έχοντας και για πολύ λίγο την ικανοποίηση ότι βρήκε δίχτυα. Ο μεσοεπιθετικός που είχε... χρεωθεί τόσες μεγάλες χαμένες ευκαιρίες και ειδικά εκείνη με την ΑΕΚ. Το σουτ του βρήκε όμως τον Χασάν για το 5-1 (σ.σ. αρχικά είχε χρεωθεί σκόρερ ο Φετφατζίδης και μετά το γκολ μέτρησε για τον Χασάν), όμως και πάλι είναι εξαιρετικά βασικό για την αυτοπεποίθησή του πως ήταν σε τέτοια φάση μέσα. Επίσης ότι χειροκροτήθηκε έξαλλα από τον κόσμο. Η ψυχολογία είναι το παν σε τέτοιες περιπτώσεις. Οι Πειραιώτες στην παρούσα φάση χρειάζονται τα... ελληνόπουλά τους να βγουν μπροστά και να δείξουν τον δρόμο για την συνέχεια αρχής γενομένης από το ντέρμπι της Κυριακής με τον Παναθηναϊκό.