Αναντολού Εφές - Μπεσίκτας 95-104: Απουσίες, ΜακΚίσικ και... ήττα

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Μπεσίκτας νίκησε στην παράταση την Εφές με 95-104, ωστόσο παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Τρομερός ο ΜακΚίσικ με 38 πόντους.

Η Μπεσίκτας πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Αναντολού Εφές με 95-104 στην παράταση.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 76-80 (38'), αλλά 7 συνεχόμενοι πόντοι από τον Σίμον μετέτρεψαν το σκορ σε 83-82. Ο ΜακΚίσικ με 2/2 βολές έβαλε μπροστά την Μπεσίκτας και ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Πίτερς. Με 3/4 βολές οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και το ματς πήγε στην παράταση αφού αστόχησε ο ΜακΚίσικ.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο η Μπεσίκτας βρήκε εύστοχα τρίποντα με τον Γκότσερ και πήρε τη νίκη.

Ο Αταμάν δεν είχε στη διάθεσή του τους Λάρκιν, Μίτσιτς, Ντάνστον και Σίνγκλετον

Για την Αναντολού Εφές ξεχώρισαν Μπομπουά με 26 πόντους και Σίμον με 18.

Από την πλευρά των νικητών κορυφαίος ήταν ο ΜακΚίσικ με 38 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 46-46, 70-64, 86-86, (παρ.) 95-104