Ντιναμό Κουρσκ - Ολυμπιακός 75-58

Ο Ολυμπιακός (1-9) ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο μέρος του αγώνα με την Ντιναμό Κουρσκ (10-0) και στο τέλος «λύγισε» από την ανωτερότητα των αντιπάλων (75-58). Προκρίθηκαν στα playoffs οι Ρωσίδες.

Η ρώσικη ομάδα, που είναι και αήττητη στο θεσμό, ήταν το φαβορί του ματς, κάτι που επιβεβαιώθηκε.

Οι «ερυθρόλευκες» άντεξαν στο πρώτο μέρος, αλλά με επιμέρους 40-24 στο δεύτερο, και μοιράζοντας μόλις 2 ασίστ, ηττήθηκαν (75-58).

Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν κλειστό, με τον Ολυμπιακό να πιέζει την Κούρσκ, η οποία βρέθηκε μπροστά στο δεκάλεπτο (18-13). Οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν σερί και πέρασαν μπροστά (18-20, 12'), ενώ έμειναν πίσω για ένα πόντο στο ημίχρονο (35-34). Σόνια Πέτροβιτς (9π., 6ρ.) και Μπριάνα Στιούαρτ (11π.) έκαναν την «ζημιά» από τη μία, με τις Λικέντρα Τζόνσον (9π., 6ρ.) και Πηνελόπη Παυλοπούλου (9π.) να αντιδρούν από την άλλη.

Με επιμέρους 8-2 και μέσα από την καλή κυκλοφορία της μπάλας, η ρώσικη ομάδα πήρε προβάδισμα (43-36, 24') κι έπειτα έφτασε σε διψήφια διαφορά (49-38, 27'), για να κλείσει την τρίτη περίοδο στο 53-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ντιναμό Κουρσκ έφτασε στο +20 (68-48, 35') κι όλα είχαν τελειώσει, με τις Ρωσίδες να παίρνουν τη νίκη (75-58, 40').

Κορυφαία για τις νικήτριες, που προκρίθηκαν και στα playoffs, ήταν η Στιούαρτ με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Πέτροβιτς (20π., 7ρ., 5ασ.) και Χόλινγκσγουορθ (10π., 5ρ.).

Για τις Πειραιώτισσες, η Τζόνσον έκανε double double (14π., 10ρ.) η Παυλοπούλου σταμάτησε στους 13 πόντους και η Σωτηρίου στους 12.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 35-34, 53-42, 75-58.