Ολυμπιακός - Ούνικς 70-65

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Ούνικς Καζάν παίζοντας καλή άμυνα για δύο περιόδους κι έχοντας τον Βασίλη Σπανούλη σε καταπληκτική κατάσταση (17π.).

Ο Ολυμπιακός έδειξε πολύ καλά δείγματα γραφής απέναντι στην Ούνικς Καζάν και κατέκτησε το τουρνουά επικρατώντας με 70-65.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν αρκετά καλό μπάσκετ ενώ μετά την πρώτη περίοδο έδειξαν σημάδια βελτίωσης ιδιαίτερα στην άμυνα (2ο & 3ο δεκάλεπτο). Στην επίθεση υπήρξε πλουραλισμός αφού έξι παίκτες σκόραραν τουλάχιστον 7 πόντους όμως ο Βασίλης Σπανούλης ήταν αυτό που ξεχώρισε με 17.

Η Ούνικς ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και χάρη στα επιθετικά της ριμπάουντ (7 στην πρώτη περίοδο) και τους αιφνιδιασμούς της (2 στην πρώτη περίοδο) βρέθηκε να προηγείται με 11-14 (5’). Πολύ γρήγορα ο Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος φρόντισε να αλλάξει το ρυθμό και μαζί το προβάδισμα στο σκορ (18-14).

Ο Βασίλης Σπανούλης σε άριστη κατάσταση με 3/3 τρίποντα ενώ και ο Γιάνις Τίμα βρήκε πέντε σερί πόντους με αποτέλεσμα να δώσουν πλεονέκτημα 10 πόντων (29-19, 14’). Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη κατάφεραν να αντιδράσουν κι έτσι δεν επέτρεψαν να ξεφύγει περισσότερο ο Ολυμπιακός.

Στην τρίτη περίοδο οι Πειραιώτες βελτίωσαν πάρα πολύ την άμυνά τους και ανάγκασαν τους αντιπάλους τους είτε να εκδηλώνουν επιθέσεις λίγο πριν την εκπνοή των 24’’ είτε να εκτελούν υπό πίεση. Η Ούνικς σκόραρε μόλις 6 πόντους μέχρι το 27 και ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +12 (48-36) με φόλοου του Νίκολα Μιλουτίνοφ. Σε εκείνο το σημείο οι Γιάνις Στρέλνιεκς και Ζακ ΛεΝτέι είχαν ένα επιθετικό κρεσέντο και το σκορ έγινε 57-43.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 8 αναπάντητων πόντων από πλευράς Ούνικς κάτι το οποίο αναπτέρωσε το ηθικό των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη αφού μείωσαν σε 57-51 (33’). Οι Πειριαώτε λες και σταμάτησαν να παίζουν μπάσκετ, ο Ουίλιαμς Γκος έκανε συνεχόμενα λάθη τα οποία πρόσφεραν καλάθι στους Ρώσους κι έτσι το ματς έγινε ντέρμπι (63-61, 36’). Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ανέλαβε δράση και με συνεχόμενα δικά του καλάθια χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 70-65.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλή άμυνα για δύο δεκάλεπτα (2ο και 3ο) ενώ την κρίσιμη στιγμή είχε τον Βασίλη Σπανούλη να του προσφέρει λύσεις.

Συνολικά οι νικητές είχαν 44% στα τρίποντα (8/18), 76% στις βολές (16/21).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν καταπληκτικός (26:10) έχοντας 17 πόντους (2/5δ., 4/6τρ., 1/3β.), ένα ριμπάουντ, μία ασίστ και 5 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αντόν Πονγκρασόφ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 5 πόντους

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 63-61 ο αρχηγός των Πειραιωτών πέτυχε δίποντο και τρίποντο κρίνοντας το αποτέλεσμα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιάνις Τίμα με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη. Καλός και ο πρίντεζης με 6 πόντυος και 9 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κόψιμο του Μιλουτίνοφ σε προσπάθεια του Εντούρ για άλεϊ ουπ κάρφωμα.

Εντυπωσιακό και το κόψιμο του Ετζίμ σε προσπάθεια για αιφνιδιασμό του Πρίντεζη.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τα πολλά λάθη του τελευταίου δεκαλέπτου (20 συνολικά, 10 ονο τελευταία περίοδο). Η Ούνικς όλη την τρίτη περίοδο στην οποία σκόραρε 6 πόντους σε 8 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-38, 43-57, 65-70

Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Σεργκέεφ 3 (1), Μόργκαν 8, Έτζιμ 9, Λόκετ 8, ΕνΝτούρ 12, Πονκρασόφ 5 (1), Κλιμένκο, Σμιθ 8 (2), Κοστσέεφ, Κολέσνικοφ 9 (1), Σελεκέτο 3 (1).

Ολυμπιακός (Μπλατ): Ουίλιαμς - Γκος 9, Τουπάν 3, Σπανούλης 17 (4), Τίμα 11 (2), Μιλουτίνοφ 7, Στρέλνιεκς 7 (1), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης, ΛεΝτέι 10 (1).