Ούνικς - Γαλατάσαραϊ 75-69

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Ούνικς Καζάν επικράτησε της Γαλατάσαραϊ με 75-69 αν και το ματς κρίθηκε στο τέλος.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν καλύτερη της Γαλατάσαραϊ στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και νίκησε με 75-69.

Η Ούνικς έδειξε πως και φέτος θα πρωταγωνιστήσει σε όλες τις διοργανώσεις στις οποίες θα αγωνιστεί (VTB, Eurocup) έχοντας ένα πλήρες ρόστερ. Η ρωσική ομάδα πήρε από νωρίς το προβάδισμα το οποίο βρισκόταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου γύρω από τους 10 πόντους.

Η Γαλατά στο τρίτο δεκάλεπτο έβγαλε αντίδραση κυρίως στον Άαρον Χάρισον (42-48, 25’), όμως η Ούνικς επέστρεψε στην καλή απόδοση και βρέθηκε πάλι με διψήφια διαφορά πόντων υπέρ της. Αυτό όμως δεν είχε διάρκεια μιας και ο Γιάκ Κλόμπουτσαρ μείωσε στον πόντο (61-60, 36’) ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε ο Ναιτζελ Χέις στους 66 πόντους.

Το αποτέλεσμα κρίθηκε με ένα σερί 9-0 της ρωσικής ομάδας η οποία εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη ψυχραιμίας των αντιπάλων και βρήκε εύκολους πόντους.

Ο Πιέρια Χένρι ο οποίος απασχόλησε έντονα τον Ολυμπιακό ολοκλήρωσε με 4 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη και 4 κλεψίματα σε 24’ συμμετοχής.

Ο Ζακ Όγκουστ σε 19' είχε 9 πόντους (4/5δ., 1/1β.), 4 ριμπαόυντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 42-29, 57-46, 75-69.