Λαύριο - Ντνίπρο 82-73 (pics)

Γιάννης Σταυρουλάκης

Το Λαύριο πανηγύρισε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας του, επικρατώντας της Ντνίπρο με 82-73 ενώ ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο στο τελευταίο λεπτό.

Η ομάδα της ανατολικής Αττικής επιβλήθηκε των Ουκρανών στο πλαίσιο της α' προκριματικής φάσης του FIBA Europe Cup και πλέον θα ταξιδέψει στην έδρα της Ντνίπρο (26/9, 19:00) με... κάβα το +9 στο κλειστό της Λαυρεωτικής.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος τελείωσε το ματς με 15 πόντους (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος στα 33:26 που έμεινε στο παρκέ, σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 στα 48" για το φινάλε ενώ οι Ουκρανοί έκαναν την τελευταία προσπάθεια να γυρίσουν το ματς! Σπουδαία εμφάνιση και από τους Ντορόν Λαμπ (16π.), Μίλαν Μιλόσεβιτς (12π., 7ριμπ., 3ασ.) ενώ ο Ολεκσάντρ Μίσουλα (23π.) πήγε να κάνει τη ζημιά στο Λαύριο.

Ο αγώνας

Το Λαύριο άρχισε τον αγώνα κόντρα στην Ντνίπρο με βασικούς τους Κουζέλογλου, Κακλαμανάκη, Χαραλαμπόπουλο, Λαμπ και Νίξον ο οποίος πέτυχε τους πρώτους ιστορικούς πόντους της ομάδας της ανατολικής Αττικής στην Ευρώπη, ισοφαρίζοντας σε 3-3 με τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +8 όταν ο Τιμοφεγιένκο έκανε το 4-12 (4'04") ωστόσο το Λαύριο αντέδρασε, ισοφάρισε αρχικώς σε 14-14 με το τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 26-22. Η τριπλέτα των Χαραλαμπόπουλου, Λούντζη, Μιλόσεβιτς έκανε τη διαφορά στην επίθεση σε αυτό το διάστημα για το Λαύριο που κατέβασε 5 επιθετικά ριμπάουντ κι έκανε μόλις 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο ως τα μέσα της δεύτερης περιόδου, όταν ο Οντιάσε σκόραρε για το 35-28 (14'17") ωστόσο η Ντνίπρο απάντησε με σερί 8-0 (35-36, 16'23") και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-45. Ο Ντορόν Λαμπ πέτυχε τους 8 από τους 11 πόντους του στο δεύτερο δεκάλεπτο για το Λαύριο που σούταρε με 50% πίσω από τα 6μ.75 (5/10) στο ημίχρονο. Στη συνέχεια η Ντνίπρο προηγήθηκε 49-54 με τον εξαιρετικό Μίσουλα (24'30") όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και προηγήθηκαν με 60-59 στο 30'. Το Λαύριο συνέχισε με το... γκάζι πατημένο, ο Λαμπ ανέβασε τη διαφορά στο +8 (68-60, 32'12") και ο Κουζέλογλου διαμόρφωσε το 75-67 με 2/2 βολές στα 4'30" για το φινάλε.

Οι Ουκρανοί απάντησαν με σερί 7-0 για το 75-73 στα 2'21", ο Κακλαμανάκης πέτυχε μεγάλο καλάθι για το 79-73 στα 72" για το τέλος και ο Χαραλαμπόπουλος «κλείδωσε» την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη του Λαυρίου με τρίποντο για το 82-73 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-45, 60-59, 82-73.