Πέτυχε 7 σερί τρίποντα και ισοφάρισε ρεκόρ ο Γιουσκεβίτσιους! (pic & vid)

Ο Άντας Γιουσκεβίτσιους πέτυχε 7 σερί τρίποντα στην πρώτη περίοδο του αγώνα της Λιετκαμπέλις με την Μπουντούτσνοστ και στο τέλος ισοφάρισε το ρεκόρ τριπόντων στο Eurocup.

To τρίποντο παραλήρημα του Λιθουανού γκαρντ συνδυάστηκε με τη νίκη της Λιετκαμπέλις επί της Μπουντούτσνοστ με 86-79 και την ισοφάριση του σχετικού ρεκόρ στη διοργάνωση.

Οι παίκτες που έχουν πετύχει 9 τρίποντα σε έναν αγώνα στο Eurocup είναι οι Μάρκο Πόποβιτς (2009-10, Ούνικς Καζάν - Μπεσίκτας), Τζίμι ΜακΚίνεϊ (2015-16, Βόννη - Τρέντο) και Ρούμπεν Ντάγκλας (2007-08, Παμέσα Βαλένθια - Χίμκι).

Παρεμπιπτόντως, η Λιετκαμπέλις τελείωσε το ματς με 11/25 τρίποντα (44%) ενώ 7 τρίποντα του Γιουσκεβίτσιους ήταν συνεχόμενα και μάλιστα στην πρώτη περίοδο!!!