Σερβία - ΗΠΑ 94-89: Ο... Θεός ήταν μαζί τους! (pics & vids)

Κάτια Πετροπούλου
Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς τα έλεγε και δεν τον πίστευαν! «Αν βρούμε τους Αμερικανούς, ο Θεός μαζί τους!». Ο Θεός... επέλεξε τελικά τη Σερβία, η οποία νίκησε τις ΗΠΑ με 94-89, με 48% στα τρίποντα, και θα παίξει με τον νικητή του Πολωνία-Τσεχία για τις θέσεις 5-6.

Ο Σέρβος προπονητής είχε προκαλέσει αντιδράσεις με την πολυσυζητημένη ατάκα του, πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο, αλλά πλέον μπορεί να χαμογελά... ελεύθερα!

Η Σερβία, κάνοντας ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο (32-7) κι έχοντας 48% στα τρίποντα, κατάφερε να κρατήσει τον έλεγχο της αναμέτρησης με τις ΗΠΑ κι εν τέλει να πάρει τη νίκη (94-89).

Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς, παρόλο που παρουσίασαν... αυτοκτονικές τάσεις στο ματς, αφού ήταν στο +25 στο 10', εντυπωσίασαν, προεξάρχοντος του Μπογκντάνοβιτς, και θα παίξουν με τον νικητή του Πολωνία-Τσεχία για τις θέσεις 5-6.

Η ομάδα του Πόποβιτς, που θα πάρει τη χειρότερη θέση της σε Παγκόσμιο μετά το 2006 και την 6η θέση, θα αναμετρηθεί με τον ηττημένο του Πολωνία-Τσεχία για τις θέσεις 7-8.

Μπαρνς (22π.), Ουόκερ (18π., 8ασ.), Μίντλετον (16π., 6ρ.) και Τέρνερ (10π., 5ρ.) προσπάθησαν να οδηγήσουν τις ΗΠΑ στη νίκη.

Το ματς

Η Σερβία έκανε ένα ονειρικό πρώτο δεκάλεπτο, καθώς... βομβάρδιζε από τα 6.75μ και μέτρησε 8/9 τρίποντα, με τον Μπογκντάνοβιτς να έχει 4/5. Έτσι, έφτασε στο εκπληκτικό 32-7 στο δεκάλεπτο. Κι αν κάποιος νόμιζε ότι οι ΗΠΑ μπορεί να τα... παράτησαν, αυτό δεν ίσχυε, καθώς σήμαναν αντεπίθεση στη δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς πήραν... μπρος κι έκαναν αρχικά σερί 11-0, για να γίνει επιμέρους 6-23 και να μειώσουν στο 38-30 στο 17ο λεπτό. Οι Αμερικάνοι είχαν πολύ καλό ποσοστό (50%) στη ρακέτα, με αποτέλεσμα να πλησιάσουν στους 4 πόντους στο ημίχρονο (44-40)!

Στο τρίτο δεκάλεπτο παιζόταν ένα ωραίο ματς, με τους Σέρβους να πηγαίνουν ξανά στο +10, μετά από δύο τρίποντα του Μπογκντάνοβιτς (61-51, 25'). Ωστόσο, η Αμερική συνέχιζε να είναι δυνατή στη ρακέτα και μείωσε στο 30' (71-68). Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έκανε επιμέρους 14-4 κι έφτασε πάλι σε διψήδια διαφορά (85-72, 35'). Οι Σέρβοι είχαν τον έλεγχο και πανηγύρισαν τη νίκη στο τέλος (94-89, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Σερβία είχε 48% στα τρίποντα (8/9 στο πρώτο δεκάλεπτο) και μοίρασε 6 περισσότερες ασίστ (26-20).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπογκντάνοβιτς ήταν ο... man of the match, αφού μέτρησε 28 πόντους (7/14τρ.), 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Λούτσιτς πρόσθεσε 15 πόντους και ο Μίτσιτς 10.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Μπράουν και Χάρις είχαν μαζί 2/12 σουτ σε 16:03 και 22:03, αντίσοτιχα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Σερβία έθεσε τις βάσεις από το +25 του πρώτου δεκαλέπτου (32-7), ενώ με το σερί 7-0 στο 33' - με 4 πόντους Μαριάνοβιτς και τρίποντο Λούτσιτς - πήρε ξανά τον έλεγχο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Σερβία ότι επέτρεψε στις ΗΠΑ να επιστρέψουν στο ματς και να το διεκδικήσουν, ενώ η Αμερική τους 7 πόντους στο δεκάλεπτο και την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 32-7, 44-40, 71-68, 94-89.