Ιαπωνία - Μαυροβούνιο 65-80: Πρώτη νίκη στην ιστορία τους στο Παγκόσμιο οι Μαυροβούνιοι

Το Μαυροβούνιο ολοκλήρωσε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, επικρατώντας της Ιαπωνίας με 65-80 σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 17-32.

Η παρουσία των Μαυροβούνιων στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας ολοκληρώθηκε με τη νίκη επί της Ιαπωνίας, παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση και διατηρώντας το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Ασιάτες, που είχαν σε εκπληκτική μέρα τον Γιούτα Ουατανάμπε (34π.).

Οι Μαυροβούνιοι προηγήθηκαν νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων, όταν ο Πέταρ Πόποβιτς σκόραρε με layup για το 6-17 στο 6'11" κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 16-26. Η Ιαπωνία αντέδρασε, μείωσε σε 24-26 με τον Ουατανάμπε στο 13'34" κι εν συνεχεία ο ίδιος παίκτης έριξε τη διαφορά στον πόντο (31-32, 16'35") όμως το Μαυροβούνιο άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 33-40. Ο Άντο σκόραρε για το 48-50 στο 26'39" όμως ο Νίκολα Βούτσεβιτς ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +10 (51-61) στο 30' για το Μαυροβούνιο που δεν απειλήθηκε ξανά κι έφτασε στη νίκη με 65-80.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 33-40, 51-61, 65-80.