Τουρκία - Νέα Ζηλανδία 101-102: Πήραν τη ματσάρα οι Νεοζηλανδοί

Η Νέα Ζηλανδία αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι το Παγκόσμιο Κύπελλο, επικρατώντας της Τουρκίας με σκορ 101-102 σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 17-32.

Ο Ισαάκ Φοτού σκόραρε στα 30" για το φινάλε, ο Τσέντι Οσμάν αστόχησε στην τελευταία επίθεση της Τουρκίας, ο Τάι Ουέμπστερ μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ και οι Νεοζηλανδοί πανηγύρισαν τη νίκη, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Τουρκία βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Νέα Ζηλανδία, ο Οσμάν διαμόρφωσε το 27-21 με layup στο 8:27 ενώ η ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 21-26.

Οι Νεοζηλανδοί αντέδρασαν, ο Αμπερκρόμπι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 33-34 όμως ο Μελίχ Μαχμούτογλου έκανε το 53-50 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το φινάλε, εκεί όπου ο Οσμάν έκανε το 101-100 στα 34", οι Νεοζηλανδοί πήραν timeout και ο Φοτού ευστόχησε για το 101-102, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νέα Ζηλανδία, είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, σούταρε με 70% στο δίποντο (30/43) και κατέβασε 37 ριμπάουντ αντί 28 των Τούρκων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φοτού τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και πέτυχε το νικητήριο καλάθι.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αρσλάν είχε 1 ριμπάουντ στα 8:07 που έμεινε στο παρκέ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ρομπ Λο είχε 17 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 14:22.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, όπου ο Φοτού σκόραρε για το 101-102 και στη συνέχεια ο Τσεντι Οσμάν αστόχησε για την Τουρκία.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Την αμυντική λειτουργία τους.

Τα δεκάλεπτα: 31-26, 53-50, 77-74, 101-102.