Βενεζουέλα - Ρωσία 60-69: Έκαναν την... αγγαρεία και επιστρέφουν σπίτια τους (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Ύστερα από ένα ματς που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, η Ρωσία επικράτησε της Βενεζουέλας με 69-60, με τις δύο ομάδες να αποχαιρετούν το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ένα από τα πλέον αδιάφορα παιχνίδια της ημέρας ήταν αυτό στη Φοσάν μεταξύ της Ρωσίας και της Βενεζουέλας. Και οι δύο ομάδες είχαν αποκλειστεί και μαθηματικά από τη συνέχεια της διοργάνωσης (σ.σ. ήδη Αργεντινή και Πολωνία είχαν πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά) και η μεταξύ τους αναμέτρηση δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Άλλωστε η έλλειψη όρεξης φάνηκε στο παρκέ. Εκατέρωθεν αστοχία, κακό μπάσκετ και σε γενικές γραμμές ένα ματς το οποίο δεν πρόκειται να θυμάται κανείς αύριο. Οι Ρώσοι πραγματοποιώντας ικανοποιητική εμφάνιση στην 3η περίοδο μπόρεσε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, να προηγηθεί με 10 πόντους στο τελευταίο 10λεπτο και κάπως έτσι να... τελειώσει το ματς. Ο Βοροντσέβιτς με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος και πιο αξιόπιστος παίκτης του παρκέ, ενώ «διψήφιοι» ήταν και οι Κουρμπάνοφ (12π.), Μοτοβίλοφ (12π.) Για την Βενεζουέλα ο Καρέρα είχε double-double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ άλλους 13 πόντους σημείωσε ο Ζαμόρα.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ήταν εκνευριστικά άστοχες στο ξεκίνημα του ματς, κάτι που αποτυπώθηκε, τόσο στο σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (13-10 η Ρωσία) όσο και από το σκορ του ημιχρόνου (27-27). Φυσικά υπήρχε εξήγηση. Η μεν Βενεζουέλα σούταρε με ποσοστό 29% στα σουτ εντός παιδιάς (10/34) εκ των οποίων 29% στα δίποντα (7/24) και 30% στα τρίποντα (3/10). Ακόμα χειρότερη ήταν η Ρωσία αφού οι παίκτες του Μπαζάρεβιτς είχαν σε 20 αγωνιστικά λεπτά μόλις πέντε εύστοχα σουτ! Συγκεκριμένα μέτρησαν 3/11 δίποντα και μόλις 2/13 τρίποντα. Μόνο με τις βολές (15/18) κατάφεραν να μείνουν μέσα στο ματς.

Οι Βοροντσέβιτς και Ιβλέφ ήταν εκείνοι που είχαν ξεχωρίσει από τους Ρώσους σε εκείνο το διάστημα, ενώ από τη Βενεζουέλα καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Ζαμόρα.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η Ρωσία μπόρεσε να βελτιώσει τα ποσοστά της και πιο συγκεκριμένα μέτρησε 10/20 δίποντα και 5/7 τρίποντα! Λογικό και επόμενο να πάρει τα ηνία του ματς, να πραγματοποιήσει ένα επιμέρους 21-15 στην 3η περίοδο και να στείλει την διαφορά και στους 10 πόντους στα μέσα της τελευταίας περιόδου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρωσία ανέβασε τα ποσοστά της στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε 5/24 εντός παιδιάς στο πρώτο μισό του ματς και 15/27 στο δεύτερο!

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αντρέι Βοροντσέβιτς τελείωσε το ματς με 17 πόντους έχοντας 1/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 28 λεπτά.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Νικίτα Κουρμπάνοφ είχε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκρέγκορι Βάργκας είχε 1/8 εντός παιδιάς σε 21 λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η αντεπίθεση της Ρωσίας στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η τάπα του Καρέρα στον Ζούμπκοφ στο πρώτο ημίχρονο

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρωσία τα 5/24 σουτ του πρώτου ημιχρόνου ενώ η Βενεζουέλα τα 4/20 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 27-27, 42-48, 60-69