Κίνα - Νιγηρία 73-86: Νίκησαν και πάνε Ολυμπιακούς Αγώνες οι Νιγηριανοί!

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Νιγηρία επικράτησε της Κίνας με 73-86 κι εξασφάλισε την απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ως η αφρικανική ομάδα που τερμάτισε πιο ψηλά στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Νιγηρία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο με τον καλύτερο τρόπο, αφού η νίκη επί της διοργανώτριας Κίνας συνδυάστηκε με την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Τζος Οκόγιε (19π.).

Από την άλλη πλευρά οι Κινέζοι απέτυχαν παταγωδώς στη «δική» τους διοργάνωση, αφού έμειναν εκτός της φάσης των «16» κι εν συνεχεία δεν τα κατάφεραν να προκριθούν στους Αγώνες του Τόκιο.

Ο αγώνας

Η Νιγηρία διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης με την Κίνα (7-10, 4:42) όμως οι Ασιάτες έκαναν σερί 10-0 για το 17-10 με το κάρφωμα του Ουάνγκ κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 21-19. Οι Νιγηριανοί αντέδρασαν άμεσα, προηγήθηκαν 27-33 με τον Βίνσεντ και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ τους 31-35, περιορίζοντας τους Κινέζους στους 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι διοργανωτές του Παγκοσμίου Κυπέλλου μάζεψαν τη διαφορά, μείωσαν σε 41-44 με το floater του Γι ΖιανΛιάν όμως η Νιγηρία άντεξε στην πίεση κι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +9 (51-60). Η Κίνα έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο όμως οι Αφρικανοί διατήρησαν το προβάδισμα, επικράτησαν με 73-86 και σφράγισαν την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νιγηρία είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, σούταρε με 57% στο δίποντο και υποχρέωσε την Κίνα σε 21 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζος Οκόγιε είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 28:10.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αϊλουν Γκουό είχε 0/5 σουτ εντός πεδιάς (0/3 δίπ., 0/2 τρίπ.) στα 14:44 που έμεινε στο παρκέ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Έκπε Γιούντο μέτρησε 13 πόντους με 5/8 δίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 20:32.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση της Νιγηρίας στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν η Κίνα προσπάθησε να γυρίσει στο παιχνίδι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Κίνα τα 21 λάθη, η Νιγηρία τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 31-35, 51-60, 73-86.