Ισπανία - Ιταλία 67-60: Πέρασε η «ρόχα», «σπίτι» τους οι Azzurri! (vid)

Νίκος Καρφής
Σε ένα κακό ποιοτικά ματς, η Ισπανία εκμεταλλεύτηκε την άσχημη βραδιά του Μπελινέλι (3/16 σουτ), και με τη νίκη της (67-60) πέρασε από τώρα στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στέλνοντας... σπίτι της την Ιταλία!

Η Ισπανία άντεξε, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Ιταλών και καταστρώνει τα πλάνα της για τα προημιτελικά, αφού πέρασε από τώρα.

Η ομάδα του Σκαριόλο είχε σε φοβερή μέρα τον Χουάν Ερνανγκόμεθ με 16 πόντους και κατάφερε να νικήσει με 67-60, φτάνοντας στο 4-0 στο τουρνουά. Στον αντίποδα οι azzurri πήγαν στο 2-2 και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια.

Για τους νικητές εκτός του Ερνανγκόμεθ, ο Ρούμπιο είχε. Για τους Ιταλούς 15 είχε ο Γκαλινάρι, ενώ ο Μπελινέλι ήταν άστοχος με 3/16 σουτ. H αστοχία του σταρ των Ιταλών ήταν κλειδί για τη νίκη της «ρόχα».

Οι Ισπανοί θα παίξουν με τους Σέρβους για την πρωτιά στον όμιλο.

Το ματς

Οι Ιταλοί μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και με τον Γκαλινάρι, έγραψαν το 5 -13 στο 4'. Οι Ισπανοί έψαχναν τα πατήματα τους στην επίθεση στα πρώτα λεπτά. Η ομαδα του Σκαριόλο συνήλθε γρήγορα και μείωσε σε 12-15 με το κάρφωμα του Ερνανγκόμεθ. Ο Γιουλ βοήθησε πολύ την Ισπανία να επιστρέψει και μάλιστα με 4 σερί πόντους του, η ομάδα του έκανε το 18-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ντατόμε με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του(20-23). Ο Ρίμπας με τρίποντο, έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (28-24) στη «ρόχα» στο 15'. Οι βολές με 4 σερί βολές του Γκαλινάρι μπήκαν ξανά σε θέση οδηγού (28-29, 18'). Ο παίκτης των Θάντερ με ωραίο fadeaway έγραψε το 30-31 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου (30-31). Oι Ιταλοί είχαν 2/9 τρίποντα και οι Ισπανοί μέτρησαν 4/14.

Οι Ισπανοί είδαν τον Χουάντσο Ερναγκόμεθ να έχει κέφια στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 37-33 στο 22'. Ο Γκαλινάρι έκανε το 46-42 στο 27', με τον Ντελά Βάλε να σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 46-44, αναγκάζοντας τον Σκαριόλο να πάρει timeout. Η ομάδα του Σακέτι έγραψε με τον Μπρουκς το 50-48 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Μετά από ώρα οι Ιταλοί πέρασαν μπροστά με τον Τζεντίλε να βάζει 1/2 βολές για το 50-51. Ο Γκαλινάρι με τρίποντο έκανε το 52-56, 4 λεπτά για τη λήξη. Με σερί 6-0, η ρόχα πέρασε μπροστά για το 58-56 με τον Ρούμπιο στο 38'. Ο Μπελινέλι συνέχισε να είναι άστοχος, οι Ρούμπιο και Φερναντεθ ευστόχησαν σε κρίσιμες βολές και έτσι η Ιταλία αποκλείστηκε. Οι Ισπανοί πέρασαν από τώρα στους «8».

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ:Ισπανοί ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία 2 λεπτά, ενώ εκμεταλλεύτηκαν το 4/20 των Ιταλών στα τρίποντα και το 3/16 σουτ του μοιραίου Μπελινέλι..

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χουάν Ερνανγκόμεθ με 16 πόντους και ο Ρούμπιο με 15 ήταν οι κορυφαίοι για τους Ισπανούς

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κλαβέρ έκανε αθόρυβη δουλειά με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ, όντας πολύ χρήσιμος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπελινέλι ήταν πολύ άστοχος με 3/16 σουτ και 7 πόντους και αυτό στοίχισε την ήττα στην Ιταλία.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ρούμπιο με 2/2 βολές, έκανε το 64-58, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και καθάρισε το ματς

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Ισπανοί τα 12 λάθη, ενώ οι Ιταλοί το 4/20 τρίποντα, το 23/65 εντός πεδιάς και τα πολλά τραβηγμένα σουτ του Μπελινέλι που είχε 3/16 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 30-31, 50-48, 67-60.