ΗΠΑ - Ιαπωνία 98-45: «Διέλυσαν» τους Ασιάτες και περιμένουν Ελλάδα!

Νίκος Καρφής
Οι ΗΠΑ... διέλυσαν όπως αναμενόταν την Ιαπωνία με 98-45, μετέφεραν 3 νίκες στη φάση των 16 και πλέον ετοιμάζονται για το μεγάλο ματς με την Εθνική μας (7/9).

Η Ιαπωνία ήταν πολύ αδύναμη αντίπαλος για την Team USA και αυτό φάνηκε στο παρκέ.

ΟΙ Αμερικανοί... καθάρισαν τους Ιάπωνες με το εντυπωσιακό 98-43 και με αυτόν τον τρόπο μεταφέρουν 3 νίκες στη φάση των 16.

Εκεί θα κοντραριστούν στο πρώτο ματς με την Εθνική μας (7/9), η οποία νίκησε τη Νέα Ζηλανδία.

Οι ΗΠΑ έκλεισαν το ημίχρονο στο +33 (56-23) και απλοποίησαν τα πράγματα.

Για τους νικητές ο Μπράουν ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, ενώ ο Κέμπα πρόσθεσε 15. Στον αντίποδα 18 είχε ο Μπάμπα.

Το ματς

Οι Αμερικανοί μπήκαν με σπασμένα τα φρένα και το κοντέρ έγραψε 13-0 με τον Μπαρνς. Η κατάσταση δεν άλλαξε στη συνέχεια, με τον Ουάιτ να σκοράρει για 3 και να κάνει το 21-6 στο 7'. Οι Ιάπωνες δεν είχαν τρόπο να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι, τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 9 πόντους. Ο Τανάκα ήταν ο άνθρωπος που διαμόρφωσε το σκοτ της 1ης περιόδου (23-9).

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 29 (46-17) με το τρίποντο του Μπαρνς στο 16'. Η ομάδα του Πόποβιτς συνέχισε να κάνει ότι θέλει στο ματς, με τον Λόπεζ να το... στάζει για τρεις, γράφοντας το 51-21. Ο Μίτσελ με νέο τρίποντο έκανε το 56-23 στο ημίχρονο, με τους Ιάπωνες να αδυνατούν να πλησιάσουν. Η Team USA είχε 10/23 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Το ματς δεν είχε γυρισμό για την Ιαπωνία και η Team USA έδωσε απλά το show της. Ο Κέμπα δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει για το 69-25, 6 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Ο Ουάιτ έκανε το 80-29 για το σύνολο του Πόποβιτς, το οποίο δεν είχε σκοπό να κόψει ρυθμό απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου. Με 2 βολές ο Ουάιτ έκανε το 84-31 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ματς είχε τελειώσει στην ουσία από το πρώτο δεκάλεπτο και το μόνο που έμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ. Τελικά οι ΗΠΑ σταμάτησαν στο 98-43 και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο μεγάλο ματς με την Εθνική το Σάββατο (7/9).

Οι Αμερικανοί έσβησαν τη μηχανή στην 4η περίοδο, εκεί όπου έβαλαν μόλις 14 πόντους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το ημίχρονο (56-23) είπε τα πάντα για το τι θα ακολουθούσε. Η Team USA σκόραρε με όποιο τρόπο ήθελε, είχε δίποντα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράουν είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κέμπα μέτρησε 15 με 8 ασίστ, ενώ ο Μπαρνς πρόσθεσε 14 με 8 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Μίτσελ (και 6 ασίστ) και Χάρις είχαν από 10 πόντους, βοηθώντας την ομάδα τους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χατσιμούρα ήταν άστοχος με και 4 πόντους και 2/8 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το 13-0 της Team USA που έδειξε τι θα γίνει στη συνέχεια και το 56-23 στο ημίχρονο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Αμερικανοί τίποτα, ενώ οι Ασιάτες το 17/62 εντός πεδιάς, το 3/17 τρίποντα και τα 18 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Πλάμλι

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 56-23, 84-31. 98-43