Λιθουανία - Καναδάς 92-69: Παρέσυρε την ομάδα του Νικ Νερς η «Λιέτουβα»! (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου
Η Λιθουανία έκανε τρομερή εμφάνιση κόντρα στον Καναδά κι επικράτησε με 92-69, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση. Αποκλείστηκε η ομάδα του Νικς Νερς!

Μια Λιθουανία να την... πιεις στο ποτήρι!

Η ομάδα του Νταΐνιους Αντομάιτις έκανε τρομερή εμφάνιση κόντρα στον Καναδά, ήταν κυρίαρχη στη ρακέτα κι έφτασε σε μια άνετη νίκη (92-69).

Η «Λιέτουβα» πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ η ομάδα του πρωταθλητή στο ΝΒΑ με τους Ράπτορς, Νικ Νερς, αποκλείστηκε!

Από τους τυπικά φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Κάιλ Ουίλτζερ, ο οποίος είχε 24 πόντους. Ο Κόρι Τζόζεφ μέτρησε 15 πόντους και ο Κεμ Μπιρτς 12.

Το ματς

Η Λιθουανία ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς (6-2, 2') και σταδιακά ανέβαζε ρυθμό (19-10, 8'), για να φτάσει σε διψήφια διαφορά στο δεκάλεπτο (24-14, 10'). Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Κάιλ Ουίλτζερ, προσπάθησε να δώσει βοήθειες στον Καναδά (24-17, 11'), αλλά οι Λιθουανοί έβρισκαν στόχο από τα 6.75μ (39-23, 17'). Πάνγκος και Ουίλτζερ αντεπιτέθηκαν και πάλι (39-30, 18'), με τον Σκραμπ να κάνει με βολές το 46-36 στο ημίχρονο.

Ο Γκριγκόνις έβαλε τη «Λιέτουβα» στο +15 (57-42, 25') και οι τυπικά γηπεδούχοι συνέχιζαν να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα, φτάνοντας στο 70-54 στο 30', με καλάθι του Κουζμίνσκας. Παρόλο που οι Καναδοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, οι Λιθουανοί είχαν ήδη βρει το δρόμο (87-67, 37') για τη νίκη τους (92-69).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Λιθουανία είχε 62% στα δίποντα (31/50) και πήρε 46 ριμπάουντ (19-27)!

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ουλάνοβας (15π., 5ρ.) και Βαλαντσιούνας (13π., 8ρ.) ήταν κορυφαίοι για την ομάδα τους.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Καλνιέτις (11π., 4ρ., 5ασ.) και Σαμπόνις (10π., 8ρ., 4ασ.) έδωσαν πολύτιμες λύσεις.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μέλβιν Έτζιμ σε 17 λεπτά δεν έκανε τίποτα επιθετικά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 8-0 που έκανε η Λιθουανία στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου της έδωσε προβάδισμα, το οποίο δεν έχασε ποτέ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Λιθουανία το νωθρό ξεκίνημα, ο Καναδάς τα ριμπάουντ και τα 18/42 δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 46-36, 70-54, 92-69.