Σενεγάλη - Λιθουανία 47-101: Οι Λιθουανοί... ισοπέδωσαν τη Σενεγάλη! (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Λιθουανία... σκόρπισε τη Σενεγάλη με το επιβλητικό 47-101, έχοντας επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!

Η ομάδα του Νταΐνιους Αντομάιτις δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης στους Σενεγαλέζους, τουναντίον μπήκε με το γκάζι πατημένο στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 10-27 και συνέχισε στο ίδιο τέμπο ως το φινάλε, αρχίζοντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση. Από την άλλη πλευρά, η Σενεγάλη δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Λιθουανίας και περιορίστηκε εξ αρχής σε παθητικό ρόλο.

Ο αγώνας

Η Λιθουανία βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα της και προηγήθηκε με 10-27 στο 10', έχοντας 10/15 δίποντα, 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε αυτό το διάστημα, με κορυφαίους σκόρερ τους Μάριους Γκριγκόνις (7π.), Μάντας Καλνιέτις (7π., 3ασ.) και Γιόνας Βαλαντσιούνας (6π., 5ριμπ.). Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας ανέβασε τη διαφορά στο +21 (12-31, 11'46") για τους Λιθουανούς που πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 21-48, χάρη στις 2/2 βολές του Λούκας Λεκαβίτσιους. Στη συνέχεια ο Καλνιέτις σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 22-53 ενώ η Lietuva προηγήθηκε με 21-48 στο 30', κάνοντας επιμέρους σκορ 12-29 στο τρίτο δεκάλεπτο! Το κάρφωμα του Βαλαντσιούνας εκτόξευσε τη διαφορά στο +50 (33-83, 32'09") κι εν τέλει η Λιθουανία επικράτησε με σκορ 47-101.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Λιθουανοί έβγαλαν 143 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης αντί 29 της Σενεγάλης που σούταρε 1/23 τρίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από την πρώτη περίοδο, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας έκανε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντομάντας Σαμπόνις ολοκλήρωσε τον αγώνα με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λαμινέ Σαμπέ είχε 2 πόντους με 1/8 σουτ εντός πεδιάς σε 17:39.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο των Λιθουανών.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Λιθουανία τίποτα, η Σενεγάλη τα πάντα

Τα δεκάλεπτα: 10-27, 21-48, 34-77, 47-101.