Ιταλία – Σερβία 64-96: Καταιγιστικοί Σέρβοι, παρέσυραν και τους «αντζούρι»!

Η Σερβία δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στην Ιταλία, επικρατώντας με 64-96 και κάνοντας το 2/2 στο τουρνουά «Ακρόπολις» ενώ ακολουθεί ο αυριανός (18/8, 20:30) αγώνας με την Ελλάδα.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έχει μεγάλες βλέψεις στο Παγκόσμιο Κύπελλο και το επιβεβαιώνει σε κάθε ευκαιρία, αποδεικνύοντας εκ νέου κόντρα στην «σκουάντρα ατζούρα» ότι έχει το ταλέντο, την ωριμότητα και, γενικά όλες τα… προαπαιτούμενα για να φτάσει ως το τέλος της διαδρομής στην Κίνα. Έπειτα από το αρχικό 1/9 στο τρίποντο στην πρώτη περίοδο, οι Σέρβοι βελτίωσαν τα ποσοστά τους πίσω από τα 6μ.75 κι έφτασαν στην εύκολη νίκη, έχοντας ως κορυφαίους σκόρερ τους Νίκολα Γιόκιτς (20π., 4ριμπ., 4ασ.) που έκανε... πλάκα στο ζωγραφιστό και Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (15π.).

Ο αγώνας

Οι Σέρβοι επέμειναν δίχως αποτέλεσμα στο μακρινό σουτ στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Ιταλία, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 1/9 σουτ πίσω από τα 6μ.75 (0/4 ο Μπογκντάνοβιτς), μοιράζοντας όμως 7 ασίστ σε αυτό το διάστημα. Από την άλλη πλευρά, ο Μάρκο Μπελινέλι πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση των Ιταλών, με 5 πόντους και 2/6 σουτ εντός πεδιάς (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα). Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς κατέβασε περισσότερα ριμπάουντ (14-11) και προηγήθηκε με 15-16 στο 10’. Στη συνέχεια η Σερβία βρήκε ρυθμό στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τα λάθη των Ιταλών κι έλεγξε το παιχνίδι.

Ο Μάρκο Γκούντουριτς σκόραρε για τρεις κι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (32-42) ενώ η Σερβία πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-45 χάρη στο τρίποντο του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Νίκολα Γιόκιτς (11π., 6ριμπ.) και κατεβάζοντας 8 περισσότερα ριμπάουντ (25-17). Τα τρία συνεχόμενα τρίποντα των Σιμόνοβιτς και Μπογκντάνοβιτς ανέβασαν τη διαφορά στο +17 (39-56) ενώ ο Σέρβος γκαρντ των Σακραμέντο Κινγκς έκλεισε την τρίτη περίοδο με 15 πόντους (3/11 τρίπ.), 5 ριμπάουντ,2 ασίστ και 1 κλέψιμο για τη Σερβία που επέβαλε τον ρυθμό της, βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ και προηγήθηκε με 49-69 στο 30’.

Οι Σέρβοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο (56-83, 36’) κι εν τέλει επικράτησαν με 64-96, κάνοντας το 2/2 στο τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 32-45, 49-69, 64-96