Θάντερ - Μάτζικ 102-94: Τζίλτζιους-Αλεξάντερ και... άμυνα «καθάρισαν» για την Οκλαχόμα (vid)

Η Οκλαχόμα δέχθηκε μόλις 15 πόντους στην τελευταία περίοδο του αγώνα με το Ορλάντο και κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση με 102-94.

Με αυτή τη νίκη η Θάντερ έφτασε τις 3 νίκες σε επτά ματς της κανονικής περιόδου, ενώ οι Μάτζικ βρέθηκαν στο 2-5 χωρίς να έχουν κερδίσει μακριά από τη Φλόριντα (0-3).

Εκτός από την άμυνα το τελευταίο 12λεπτο, έβαλε το χεράκι του και ο Σάι Τζίλτζιους Αλεξάντερ, ο οποίος είχε 24 πόντους με 6/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ , 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Κρις Πολ, ο οποίος είχε 20 πόντους , ενώ με double-double τελείωσε το ματς ο Στίβεν Άνταμς (11π., 11ριμπ.)

Για λογαριασμό του Ορλάντο, ξεχώρισε οι Γκόρντον (15π., 8ριμπ.) ενώ άλλοι πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.