Μπακς - Χιτ 126-131

Άγγιξε το triple double σε δεύτερο σερί ματς, με 29 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Εστειλε το ματς στην παράταση όταν οι Μπακς είχαν καταρρεύσει αλλά η ομάδα του ηττήθηκε από τους Χιτ με 131-126! O Γιάννης Αντετοκούνμπο μάς χάρισε άλλη μια σπουδαία παράσταση.

Κατάρρευση στην 4η περίοδο για τους Μπακς. Θα μπορούσαν να είχαν χάσει ένα φαινομενικά δικό τους ματς και πριν την παράταση, αν ο Γιάννης δεν έβαζε το χεράκι του στην τελευταία φάση.

Εκεί, ο ηγέτης των «ελαφιών» έκανε το 125-125 και πήγε να σώσει την παρτίδα για την ομάδα του. Όμως στον έξτρα χρόνο, οι Χιτ ήταν πιο αποτελεσματικού και έφτασαν

Όσον αφορά στο ματς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ηγήθηκε της ομάδας του σε ακόμα ένα ματς. Οι Χιτ μπορεί να τα βρήκαν σκούρα απέναντί του - τουλάχιστον για ένα ημίχρονο αλλά μετά βρήκαν λύσεις απέναντί του.

Στις πρώτες δύο περιόδους ο Έλληνας σούπερ σταρ είχε ήδη πετύχει 11 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ βάζοντας πλώρη για το δεύτερο σερί triple double του και έκλεισε το ματς με 29 πόντους, 17 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Συμπαραστάτης του στο σκοράρισμα ο Μίντλεντον με 25 πόντους, ενώ ο οι Μάθους και Κορβέρ είχαν από 14 πόντους. Ο Θανάσης δεν αγωνίστηκε.

Για τους Χιτ, ο Ντράγκιτς πέτυχε 25 πόντους κι οι Αντεμπάγιο, Ναν από 19 και 18 αντίστοιχα.

Οι Μπακς, στο τέταρτο 12λεπτο είδαν τους Χιτ να τους περνούν στο σκορ. Το 103-97, έγινε 105-105 και τελικά η ομάδα του Μιλγουόκι στο τέλος κατάφερε να ισοφαρίσει χάρη στον Γιάνναρό της.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-29,37-24,23-29, 28-39, 5-10