Όταν ο Άιβερσον πέρασε... πάνω από τον Λου! (vid)

Πριν από ακριβώς 18 χρόνια και πιο συγκεκριμένα στον πρώτο τελικό Λέικερς - Σίξερς στις 6 Ιουνίου 2001, ο Άλεν Άιβερσον «έγραψε» ένα από τα μεγαλύτερα trademarks του ΝΒΑ!

«Θύμα» του «Answer» δεν ήταν άλλος από τον Τάιρον Λου, ο οποίος είχε το δύσκολο έργο να επωμιστεί το μαρκάρισμά του. Και μάλιστα την εποχή που ο Άιβερσον πραγματοποιούσε τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του.

Όμως ένα λεπτό πριν από το τέλος της παράτασης, ο σούπερ σταρ των Σίξερς έμελλε να ευστοχήσει σε ένα... trademark σουτ από την γωνία έχοντας «αδειάσει» τον Λου με μία «σταυρωτή» ντρίπλα.

Με τον νυν τεχνικό των Καβαλίερς ξαπλωμένο φαρδύ-πλατύ στο παρκέ, ο Άιβερσον έστειλε τη μπάλα στο καλάθι και στη συνέχεια... πέρασε πάνω από τον Τάιρον Λου.

Αν μη τι άλλο ήταν μία από τις μεγαλύτερες disrespectful στιγμές στην ιστορία του ΝΒΑ.

Η Φιλαντέλφια είχε αποδράσει με τη νίκη από το Λος Άντζελες με σκορ 107-101 στην έξτρα περίοδο και τον Άιβερσον να σταματάει στους 48 πόντους με 15/33 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 3 λάθη σε 52 λεπτά!