Γκρίζλις - Ουόριορς 103-118

Μια ακόμα νίκη για τους Ουόριορς με τους.... πολεμιστές να επικρατούν στο Μέμφις των Γκρίζλις με 118-103. Θετικός για τις... αρκούδες ο Ντόρσεϊ με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Μπορεί να δυσκολεύτηκαν λίγο παραπάνω από όσο θα περίμεναν, ωστόσο οι Ουόριορς πέρασαν και από το Μέμφις επικρατώντας των Γκρίζλις με 118-103 και έφτασαν έτσι το 51-23 φετινό ρεκόρ, με τους αντιπάλους τους να πέφτουν στο 30-45. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο μεγαλύτερο διάστημα, με τους γηπεδούχους να παλεύουν ως το τέλος. Για την ακρίβεια ως την τρίτη περίοδο, καθώς στην τέταρτη οι πρωταθλητές ανέβασαν ρυθμούς και έφτασαν στη νίκη με διψήφια διαφορά πόντων.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Ντουράντ και Κάρι που πέτυχαν από 28 πόντους, με τον δεύτερο μάλιστα να φτάνει πολύ κοντά και στο triple double, καθώς είχε επίσης 10 ριμπάουντ αλλά και 7 ασίστ. Πολύ καλός ήταν και ο Κάζινς που πρόσθεσε άλλους 16. Για τους ηττημένους ο Βαλαντσιούνας με 27 ήταν πρώτος σκόρερ, ο Κόνλεϊ πέτυχε 22 και έγινε ο άνθρωπος με τους περισσότερους πόντους στην ιστορία των Γκρίζλις, ενώ ο Καμπόκλο είχε 17. Θετικός και ο Ντόρσεϊ με τον Έλληνα γκαρντ να ξεκινάει βασικός, να παίζει 30 λεπτά και να έχει 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.