Νικς - Θάντερ 109-127

Γιώργος Κούβαρης

Με τον Πολ Τζορτζ σε εξαιρετική μέρα, η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ δεν είχε κανένα πρόβλημα στο «Madison Square Garden» και επικράτησε εύκολα των Νικς με 127-109.

Ουσιαστικά το ματς τελείωσε πριν καν... αρχίσει, αφού η ομάδα της Οκλαχόμα πήρε διαφορά 18 πόντων στην πρώτη περίοδο (34-16) και έκτοτε δεν κινδύνευσε καθόλου από τους γηπεδούχους.

Ο Πολ Τζορτζ σταμάτησε στους 31 πόντους έχοντας 5/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 9/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής. Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ «άγγιξε» το triple double με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ άλλους 17 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο πρόσθεσε ο Ντένις Σρόντερ.

Για λογαριασμό των Νιου Γιορκ Νικς που κατρακύλησαν στο 10-35, ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ είχε 23 πόντους με 7/14 σουτ εντός παιδιάς, ενώ 16 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ είχε ο Τρίερ.

Τα δωδεκάλεπτα: 16-34, 47-67, 82-103, 109-127