ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 81-69

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Πανιώνιο (81-69) κι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα υποδεχτεί την ΑΕΚ στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ο ΠΑΟΚ προβληματίστηκε μόλις για μία περίοδο κόντρα στον Πανιώνιο και εν συνεχεία πήρε εύκολα τη νίκη με 81-69. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στην επόμενη φάση θα υποδεχτεί σε νοκ άουτ αναμέτρηση την ΑΕΚ (εκτός αν ηττηθεί από τον Διαγόρα).

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε, έβγαλε τη διαφορά ποιότητας στο παρκέ και μόλις προηγήθηκε με διψήφια διαφορά πόντων δεν ανησύχησε ξανά.

Στα θετικά του ματς η επανεμφάνιση του Γιάννη Αθηναίου ο οποίος είχε 11 πόντους και 5 ασίστ σε 18'.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πολύ καλύτερη ομάδα ο ΠΑΟΚ, πιο δουλεμένη και με 42% στα τρίποντα (9/21).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λίνος Χρυσικόπουλος έπαιξα πολύ καλά στα 28:05 που αγωνίστηκε έχοντας 15 πόντους (5/6δ., 1/3τρ., 2/4β.), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νταρνέλ Χάρις είχε 12 πόντους με 5/13 σουτ. Από κοντά και ο Μπράντον Μπράουν με 3/1ο σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε στα μισά της δεύτερης περιόδου, εκεί που ο ΠΑΟΚ έκανε το 19-20... 27-20 και δεν ανησύχησε ξανά.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζαμάλ Τζοουνς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ ενώ βοήθησε αρκετά και ο Ντάριους Γκάρετ (14π., 7ρ.).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ την κακή πρώτη περίοδο. Οι Νεοσμυρνιώτες τα πάντα.

ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο και φάουλ του Αθηναίου στο άκουσμα της κόρνας της λήξης του ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-29, 62-44, 81-69