Μπάγερν - Μακαμπι 80-68: «Στοπ» στη Βαυαρία, έχασε έδαφος για 4άδα! (vid)

Νίκος Καρφής
Η Μπάγερν επικράτησε με 80-68 και ανέβηκε στο 7-14, ρίχνοντας τους Ισραηλινούς που έχασαν έδαφος για την 4άδα στο 14-7. Έσπασε το σερί 3 νικών της ομάδας του Σφαιρόπουλου.

Ήττα για τη Μακάμπι μετά από 3 σερί νίκες στη Euroleague. H oμάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν τα κατάφερε (80-68) από τη Μπάγερν, έπεσε στο 14-7 και έχασε έδαφος για την 4άδα.

Οι Βαυαροί ανέβηκαν στο 7-14, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ντζέντοβιτς με 19 πόντους.

Στον αντίποδα 14 είχε ο Μπράιαντ, ενώ ο Ντόρσεϊ είχε 4 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Το ματς

Η Μπάγερν μπήκε εξαιρετικά στο ματς και προηγήθηκε με 19-9 χάρη στον Κόπονεν. Η Μακάμπι δεν μπόρεσε να μειώσει μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Χουέστις να γράφει το 23-12.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου αντέδρασε στο 2ο δεκάλεπτο και με το τρίποντο του Έισι πήγε το ματς στο 29-23. Ο Ζίπσερ σκόραρε για το 35-33 στο 20'. Εοι γηπεδούχοι είχαν 5/9 τρίποντα στο ημίχρονο.

Το καλάθι του Τζάκσον έβαλε μπροστά την Μακάμπι για το 41-43 στο 24'. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 4 σερί πόντους μείωσε σε 54-53 στο 29'.

Οι Βαυαροί ξέφυγαν με 9 (62-53) στο 31', αλλά ο Χάντερ έγραψε το 66-63, 5 λεπτά για το τέλος. Ο Ντζέντοβιτς με τρίποντο έκανε το 74-66 στο 37'. Ο Ζίπσερ έκανε το 77-68 στο 39' και... σκότωσε τη Μακάμπι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάγερν σούταρε με 10/21 τρίποντα, ενώ είχε και 20/22 βολές.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντζέντοβιτς με 19 και ο Ζίπσερ με 17 και 9 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μονρό άγγιξε το double double με 10 ριμπάουντ και 9 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρέινολντς δεν βοήθησε, αφού είχε 4 πόντους και 3 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Ζίπσερ για το 77-68, 1 λεπτό πριν το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν τίποτα, η Μακάμπι τα 14 λάθη και το κακό ξεκίνημα (23-12).

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 35-33, 57-53, 80-68