ΤΣΣΚΑ - Βαλένθια 81-70: Με Σαντ Ρος χτίζουν σερί οι Ρώσοι! (vid)

Νίκος Καρφής
Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε 81-70 της Βαλένθια και πέτυχε την 4η σερί νίκης της στη Euroleague. Πολύ καλός ο Σαντ Ρος με 11 πόντους και γεμάτη στατιστική.

Στην 4η σερί νίκη της στη Euroleague έφτασε η ΤΣΣΚΑ που επικράτησε με 81-70 της Βαλένθια και ανέβηκε στο 15-6.

Οι Ισπανοί έπεσαν στο 10-11 και βρίσκονται στην 8η θέση.

Για τους νικητές ο Φόιγκτμαν είχε 19 με 10 ριμπάουντ, ο Τζέιμς 15 και ο Σαντ Ρος 11 πόντους (2 κλεψίματα, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ). Στον αντίποδα 16 είχε ο Βαν Ρόσομ. O Κουφός σε 6 λεπτά πέτυχε 4 πόντους.

To ματς

Ο Κουρμπάνοφ έγραψε το 8-5 στο 3', αλλά η Βαλένθια απάντησε και πέρασε μπροστά με το τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς για το 12-15. Ο Φόιγκτμαν διαμόρφωσε το αποτέλεσμα δεκαλέπτου (20-17) για την ΤΣΣΚΑ.

Η ομάδα του Ιτούδη έγραψε το 33-32 με το τρίποντο του Ντάνιελ Χάκετ. Ο Κολόμ απάντησε για το 32-33 για να έρθει ο Τζέιμς με τρίποντη βόμβα και να κάνει το 42-39 στο 20'.

Ο Χάινς σκόραρε για το 58-49 στο 27', με τον Ντουρ να μειώνει σε 60-56 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σαντ Ρος έδωσε αέρα 13 πόντων (71-58) . Ο Ντούμπλιεβιτς μείωσε σε 74-64. 3 λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Χάκετ με τρίποντο για το 81-69, 1 λεπτό πριν το ματς τελείωσε την υπόθεση νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ είχε 14/22 τρίποντα και 22 ασίστ

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φόιγκτμαν με 19 και 10 ριμπάουντ, ο Τζέιμς με 15 και ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Σαντ Ρος με 11 και 3 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χάκετ μέτρησε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ και ήταν καθοριστικός.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λαμπεϊρί δεν βοήθησε στο σκοράρισμα, αφού μέτρησε 2 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Χάκετ για το 81-69, 1 λεπτό για το τέλος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το ασύλληπτο καλάθι του Μαρίνκοβιτς και η καρφωματάρα του Τζέιμς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα η ΤΣΣΚΑ, το 8/29 τρίποντα η Βαλένθια και τα 13 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 60-56, 81-70