Μπαρτσελόνα - Ερυθρός Αστέρας 86-82: Τα εύκολα... δύσκολα οι Καταλανοί

Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε... σκούρα απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα όμως επικράτησε με σκορ 86-82 έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Νίκολα Μίροτιτς.

Οι Σέρβοι ήταν μπροστά στο σκορ ως το 32:16 (69-70) όμως η Μπαρτσελόνα ανέβασε στροφές κι έφτασε στη νίκη.

Ο αγώνας

Ο Ερυθρός Αστέρας αιφνιδίασε την Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Palau Blaugrana (2-9, 2:19) όμως οι Καταλανοί ισοφάρισαν αρχικώς σε 11-11 με τον Μπράντον Ντέιβις κι εν συνεχεία ο Βίκτορ Κλαβέρ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 29-19 με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα παράτησαν, μείωσαν σε 38-34 με τέσσερις σερί πόντους του Τζέιμς Γκιστ, ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Βλάντιμιρ Στίματς (39-42) και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-42!

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο όπου οι Σέρβοι άντεξαν στην πίεση και προηγήθηκαν με 62-66 στο 30'.

Η Μπαρτελόνα αντέδρασε, βρήκε ρυθμό στην επίθεση, βελτίωσε την άμυνα της στα τελευταία λεπτά κι επικράτησε με σκορ 86-82, κάνοντας επιμέρους σκορ 24-16 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα είχε καλύτερες επιλογές στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νίκολα Μίροτιτς ηγήθηκε επιθετικά της Μπαρτσελόνα, έχοντας 25 πόντους με 6/7 βολές, 8/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 26:37.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπίλι Μπαρόν είχε 3 πόντους με 1/8 σουτ εντός πεδιάς.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση των Καταλανών στα τελευταία λεπτά.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπράντον Ντέιβις τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 20:13.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 41-42, 62-66, 86-82