Ερυθρός Αστέρας - Άλμπα 85-94: Έχασε... έδαφος για 8άδα, έλαμψε πάλι ο Πάντερ! (vid)

Νίκος Καρφής
Η Άλμπα έφυγε με το διπλό (85-94) από το Βελιγράδι στην παράταση, κάνοντας ζημιά στον Ερυθρό Αστέρα (9-11) στην υπόθεση-πρόκριση στα playoffs.

Δεύτερη σερί ήττα για τον Ερυθρό Αστέρα.

Οι Σέρβοι επικράτησαν με 94-85 της Άλμπα και έπεσαν στο 9-11. Από την άλλη οι Γερμανοί πήραν το 2ο σερί διπλό, μετά τη νίκη στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Σάκοτα έχασε έδαφος για την 8άδα.

Για τους νικητές 15 με 10 ριμπάουντ είχε ο Σίκμα, ενώ 10 πρόσθεσε ο Σίβα. Στον αντίποδα ο Πάντερ μέτρησε 24 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ του ματς.

To ματς

Με τον Γκεντράιτις η Άλμπα έκανε το 8-10 στο 4', αλλά ο Ερυθρός Αστέρας πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Μπράουν στο 7'. Οι Γερμανοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 17-19 χάρη στον Γκίφι.

Ο Τίμαν έγραψε το 31-30 για την Άλμπα, αλλά ο Πάντερ έβαλε μπροστά τους Σέρβους για το 41-37 στο 19'. Ο Ότζο διαμόρφωσε το αποτέλεσμα ημιχρόνου (43-39). Οι Σέρβοι είχαν 9/18 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Ο Λορέντζο Μπράουν έκανε το 54-47, αλλά η ομάδα του Ρενέσες ανέβασε την απόδοση της στη συνέχεια και κατάφερε να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στην ισοπαλία με το τρίποντο του Σίβα για το 62-62.

Με το καλάθι του Μπράουν έγινε το 76-72, αλλά ο Μακάι με τρίποντο έγραψε το 76-77 στο 37'. Ο Νόκο έγραψε το 77-79 στο 39'. Ο Πάντερ ισοφάρισε, με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει την ευκαιρία να πάρει το ματς, αλλά το τρίποντο του Στίματς δεν βρήκε στόχο.

Στην παράταση ο Χέρμανσον έκανε το 79-84 στο 42'. Ο Πάντερ έφτασε τους 22 πόντους και μείωσε σε 81-84. Ο Σίβα με έμμεσο τρίποντο έκανε το 83-94 και καθάρισε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 43-39, 62-62, 79-79, 85-94 (παρ.)