Παναθηναϊκός: Δέχτηκε για 8η φορά μονοψήφιο αριθμό πόντων σε 119 ματς!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες αμυντικές του εμφανίσεις στην τελευταία περίοδο κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου και οι μόλις οκτώ πόντοι που δέχτηκε ισοδυναμούν με την 3η καλύτερη επίδοση σε ένα δεκάλεπτο με το νέο format της EuroLeague.

«Η επίθεση κόβει εισιτήρια, αλλά η άμυνα φέρνει τα πρωταθλήματα» είχε πει κάποτε ο θρυλικός προπονητής του University of Alabama στο american football, Μπερ Μπράιαντ και έκτοτε η εν λόγω ατάκα μνημονεύεται συνέχεια και έχει γίνει δημοσιογραφικό κλισέ σε πολλές περιπτώσεις.

Όση ώρα οι «πράσινοι» δεν είχαν καλές περιστροφές και έβλεπαν τους παίκτες της Μπάγερν να σουτάρουν σχεδόν ελέυθεροι και ανενόχλητοι, η μπάλα κατέληγε στο καλάθι τους. Όμως, όταν άρχισαν να «σφίγγουν» τα λουριά με τον Παπαγιάννη να «γεμίζει» τη ρακέτα και να δίνει την ευκαιρία στους συμπαίκτες του για καλύτερη άμυνα στην περιφέρεια, ο Παναθηναϊκός άρχισε να γυρίζει το ματς. Οι Βαυαροί άρχισαν να χάνουν την ευστοχία τους και αναγκάστηκαν να αλλάξουν επιθετικό πλάνο παιρνόντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι. Μόνο που εκεί παραμόνευε ο εξαιρετικός Παπαγιάννης, ο οποίος ηγήθηκε στην τελευταία περίοδο χάρη στις αμυντικές του επιδόσεις.

Αποτέλεσμα; Ένα ματς που είχε αρχίσει να «στραβώνει» και να μοιάζει με χαμένο να πάει στα χέρια της ελληνικής ομάδας και να φτάσει στην αναγκαία αυτή νίκη. Και αυτό όχι τόσο επειδή σκόραρε πολύ, αλλά επειδή έπαιξε καλή άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο! Συγκεκριμένα δέχθηκε μόλις 8 πόντους, επίδοση που ισοδυναμεί με την καλύτερη φετινή της ομάδας σε μια περίοδο και την 3η καλύτερη από τη σεζόν 2016-17, όταν και θεσπίστηκε το νέο format της EuroLeague.

Από το ξεκίνημα της φετινής σεζόν είχε να θυμάται τους μόλις 10 πόντους που είχε δεχθεί στην 3η περίοδο του αγώνα με την Βιλερμπάν στη Λιόν (10-17 το σκορ), όπως επίσης και τους 11 πόντους παθητικό στο -και πάλι- 3ο δεκάλεπτο της εντός έδρας αναμέτρησης (αν και κεκλεισμένων των θυρών) με την Φενέρμπαχτσε (23-11 το σκορ). Με το νέο format της EuroLeague και συμπεριλαμβανομένου και του αγώνα με την Μπάγερν, ο Παναθηναϊκός έχει δχθεί μονοψήφιο αριθμό πόντων σε ένα δεκάλεπτο μόλις οκτώ φορές και σε σύνολο 119 αγώνων!

Οι καλύτερες αμυντικές επιδόσεις του Παναθηναϊκού

Η καλύτερη αμυντική επίδοση από τη σεζόν 2016-17 και μετά ήταν οι 6 πόντοι παθητικό στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Μπασκόνια στη Βιτόρια τον Μάρτιο του 2017. Ο Παναθηναϊκός είχε φτάσει στη νίκη με 72-63 και το επιμέρους σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 24-6! Αντίστοιχα η δεύτερη καλύτερη ήταν και πάλι σε εκτός έδας παιχνίδι ήταν δύο εβδομάδες μετά από το παιχνίδι στην «Fernando Buesa Arena» και πιο συγκεκριμένα στις 6 Απριλίου στο Τελ Αβίβ. Ήταν η τελευταία αγωνιστική της regular season για την σεζόν 2016-17 και ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει τη Μακάμπι με 81-61 με το σκορ της τελευταίας περιόδου να ήταν 18-7 για λογαριασμό των «πράσινων».

Όπως είπαμε οι 8 πόντοι παθητικό σε μία περίοδο είναι η 3η καλύτερη επίδοση του Παναθηναϊκού με το νέο format ισοφαρίζοντας τους 8 πόντους που είχε δεχθεί στο Μιλάνο και πιο συγκεκριμένα στην δεύτερη περίοδο του αγώνα με την Αρμάνι (8-24 το σκορ του δεκαλέπτου) την οποία και είχε νικήσει εύκολα με 72-86. Άλλες τέσσερις φορές έχει δεχθεί εννέα πόντους σε μία περίοδο κόντρα σε Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (2017-18), Βαλένθια στο ΟΑΚΑ (2017-18), Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ (2016-17) και Ζάλγκιρις στο Κάουνας (2016-17).

Πάντως πριν από το νέο format της EuroLeague, ο Παναθηναϊκός έχει να να επιδείξει τους μόλις τέσσερις πόντους παθητικό από η Ζιέλονα Γκόρβαν στο ΟΑΚΑ τη σεζόν 2015-16 (15-4 το δ' δεκάλεπτο), αλλά και τους πέντε πόντους από τη Τσεντεβίτα στο ΟΑΚΑ την ίδια αγωνιστική χρονιά (20-5 το α' δεκάλεπτο).