Φενέρμπαχτσε - Μπαρτσελόνα 74-80: Μεγάλο «διπλό» κι επιστροφή στις νίκες! (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Φενέρμπαχτσε γύρισε από το -18 όμως η Μπαρτσελόνα έφτασε στη νίκη με σκορ 74-80 στην Ulker Sports Arena κι επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τρεις σερί ήττες στην EuroLeague.

Οι Καταλανοί μετρούσαν τρεις συνεχόμενες ήττες στην EuroLeague από τις Μπασκόνια, Εφές, Μακάμπι κι απόψε επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, έστω κι αν η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να πετύχει την ολική ανατροπή στο φινάλε.

Ο αγώνας

Η Μπαρτσελόνα έκανε... εκρηκτικό ξεκίνημα στην Ulker Sports Arena (0-11, 3:13) και προηγήθηκε με +14 όταν ο Κάιλ Κούριτς διαμόρφωσε το 10-24 με 2/2 βολές στα 14" για το τέλος της πρώτης περιόδου!

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 12-24, έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Βίκτορ Κλαβέρ (9π.) κι εν συνεχεία ο Μάλκολμ Ντιλέινι σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (12-30, 11:36)! Η Φενέρ αντέδρασε με μπροστάρη τον Κώστα Σλούκα, μειώνοντας στο 39-42 του ημιχρόνου και κάνοντας επιμέρους σκορ 27-18 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να ξεφύγει στο σκορ και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς όταν ο Γιαν Βέσελι έκανε το 64-63 στο 33:41! Ήταν η μοναδική φορά που η Φενέρμπαχτσε πήρε κεφάλι στο σκορ αφού οι Καταλανοί απέκτησαν ξανά διψήφια διαφορά όταν ο Ντιλέινι έκανε το 66-76 με τρίποντο στα 2:36 για το φινάλε.

Κάθε φορά που η Φενέρ πλησίαζε σε απόσταση μιας κατοχής, έχανε το ριμπάουντ ή έκανε λάθος στην επίθεση κι έτσι οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν στη νίκη με σκορ 74-80.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, σούταρε μρ 40% στο τρίποντο και υποχρέωσε τη Φενέρμπαχτσε σε 17 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νίκολα Μίροτιτς ηγήθηκε της Μπαρτσελόνα με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο και οκτώ κερδισμένα φάουλ σε 34:00.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάλκολμ Τόμας έμεινε στους 2 πόντους με 2/2 βολές, 0/1 δίποντο σε 4:39.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπράντον Ντέιβις είχε 12 πόντους με 4/7 βολές, 4/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 8 κερδισμένα φάουλ σε 31:37.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 33:41 όταν ο Βέσελι έκανε το 64-63 όμως η Μπαρτσελόνα πέτυχε 17 πόντους ως το φινάλε κι έφτασε στη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε τα 17 λάθη, η Μπαρτσελόνα τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 39-42, 56-61, 74-80.