Με αφορμή το αποψινό ντεμπούτο του Έλληνα προπονητή η Euroleague Greece κατέγραψε τι κάνει στο πρώτο του παιχνίδι κάθε ευρωπαϊκής σεζόν.

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Άλμπα Βερολίνου με καινούριο προπονητή.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας θα καθοδηγήσει ομάδα στην Euroleague για όγδοη σεζόν, ωστόσο είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνει ομάδα κατά τη διάρκεια των αγωνιστικών υποχρεώσεων.

Με αφορμή το ντεμπούτο του Ελληνα τεχνικού η Euroleague Greece κατέγραψε τι έχει κάνει τις εφτά προηγούμενες σεζόν στο πρώτο του παιχνίδι.

Ο Μπαρτζώκας μετρά 5 νίκες και δύο ήττες, αλλά θα πρέπει να θυμίσουμε πως στη μία εξ αυτών με το Μαρούσι δέχτηκε buzzer beater από τον Κριάπα κι ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ. Η άλλη ήττα του είναι από τους «ερυθρόλευκους».

2009-10 Μαρούσι - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 65-66

Το Μαρούσι ανδρώθηκε και έπαιξε στην Euroleague. Βασικά δεν έπαιξε απλά, αλλά υπό την καθοδήγηση του Έλληνα προπονητή έφτασε μέχρι το Top 16 φτάνοντας μία νίκη μακριά από τα playoffs εκείνης της σεζόν.

Μίας σεζόν που άνοιξε κόντρα στην πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ Μόσχας των πολλών εκατομμυρίων. Το ματς ήταν ντέρμπι και αν έλειπε ο Βίκτορ Χριάπα κι ένα δικό του καλάθι στην εκπνοή τότε θα αναφερόμασταν σε μία από τις πιο μεγάλες εκπλήξεις στην ιστορία της διοργάνωσης.

Το τρίποντο του Μπίλι Κις όμως δεν ήταν αρκετό αφού ο Χριάπα με τον ίδιο τρόπο στέρησε τη νίκη από την ελληνική ομάδα.

2012-13 Ολυμπιακός - Μπασκόνια 85-81

Εκείνη η σεζόν ήταν πολύ δύσκολη διότι πολύ απλά λίγους μήνες νωρίτερα ο Ολυμπιακός είχε «τρυπήσει» το ταβάνι κατακτώντας την Euroleague.

Η Μπασκόνια με Μπιέλιτσα, Νοτσιόνι. Λάμπε είχε το προβάδισμα μέχρι και την τρίτη περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο Σπανούλης, Περπέρογλου, Σλούκας, Άντιτς και Χάινς επιβλήθηκαν πλήρως και... καθάρισαν για τους Πειραιώτες.

2013-14 Ολυμπιακός - Μάλαγα 69-61

Η Μάλαγα είχε κάτι νεαρούς εκείνη της σεζόν που έπαιζαν δεκάλεπτα. Ντονάτας Σαμπόνις, Μιντάουγκας Κουζμίνσκας ανάμεσά τους.

Εκείνο το βράδυ στο ΣΕΦ η επίθεση δε λειτουργούσε καλά και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 44-45.

Όπως και την περασμένη χρονιά, στο τέταρτο δεκάλεπτο «απασφάλισαν» και με πρωταγωνιστές τους Περπέρογλου και Πέτγουεϊ πανηγύρισαν τη νίκη.

2015-16 Λοκομοτίβ Κουμπάν - Παναθηναϊκός 81-70

Η ομάδα που ο Μπαρτζώκας μάς σύστησε τους Σίνγκλετον, Ράντολφ, Μπρόκχοφ και άλλους.

Η πρεμιέρα με την ελληνική ομάδα ήταν ντέρμπι, ωστόσο στο τελευταίο πεντάλεπτο οι Ρώσοι ήταν καταιγιστικοί. Παρά την προσπάθεια των Διαμαντίδη και Καλάθη οι «πράσινοι» δεν άντεξαν και το 69-67 μετατράπηκε στα τελευταία 4 λεπτά σε 81-70 με τον Σίνγκλετον να σκοράρει 8 πόντους σε αυτό το διάστημα.

2017-17 Ούνικς - Μπαρτσελόνα 63-69

Πολύ αγχωτική νίκη για τους Καταλανούς. Η Ούνικς προηγήθηκε στο 34' με 58-44, αλλά στα τελευταία έξι λεπτά έγινε εκπληκτική ανατροπή!

Ναβάρο και Ντοέλμαν πήραν από το χέρι την Μπαρτσελόνα και ολοκλήρωσαν την ανατροπή νικώντας με 63-69 και ταυτόχρονα χάρισαν νίκη στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς του Μπαρτζώκα στην Μπάρτσα.

2017-18 Χίμκι - Βαλένθια 75-70

Η σεζόν που ο Μπαρτζώκας μάς σύστησε τους Γκιλ, Τόμας, Ρόμπινσον και άλλους. Η επιστροφή της Χίμκι στην Euroleague συνδυάστηκε με νίκη επί της Βαλένθια.

Η ομάδα της Μόσχας πήρε μία διαφορά, την έχσε (68-64, 38') όμως ένα τρίποντο του Ζούμπκοφ και ένα δίποντο του Σβεντ της χάρισαν τη νίκη.

2018-19 Χίμκι - Ολυμπιακός 66-87

Οι Πειραιώτες του Ντέιβιντ Μπλατ έδωσαν ένα καλό μάθημα στη Χίμκι στην πρεμιέρα. Τα πολλά νέα πρόσωπα στο ρόστερ των «ερυθρόλευκων» δεν κουβαλούσαν αισιοδοξία για την πρεμιέρα στη Μόσχα.

Ο Ολυμπιακός όμως ήταν απολαυστικός, άφησε τον Σβεντ να κάνει πάρτι (34π.), αλλά σταμάτησε όλους τους άλλους.

Οι Πειραιώτες με 43% τρίποντο και τους ΛεΝτέι, Βεζένκοβ και Πρίντεζη σε εξαιρετική κατάσταση πανηγύρισαν τη νίκη.