Χίμκι - Ζενίτ 81-83: 'Εχασε.. έδαφος για 8άδα στον ρωσικό εμφύλιο! (vid)

Νίκος Καρφής
Η Ζενίτ (5-13) επικράτησε με 83-81 εκτός έδρας της Χίμκι (8-10), κάνοντας ζημιά στην ομάδα του Κουρτινάιτις στην προσπάθεια που κάνει να μπει στα playoffs.

H Xίμκι (8-10) έχασε έδαφος για την 8άδα, αφού η Ζενίτ πήρε μεγάλο διπλό με 81-83.

Για τους νικητές που πήγαν στο 5-13, ο Τόμας ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους.

Στον αντίποδα 30 με 6 ασίστ είχε ο Σβεντ.

Το ματς

Με τρίποντο του Σβεντ έγινε το 10-4 για τη Χίμκι, αλλά η Ζενίτ αντέδρασε με τον Πούσκοφ που έγραψε το 11-12. Ο Γκιλ με μια βολή διαμόρφωσε το αποτέλεσμα δεκαλέπτου (15-16).

Η ομάδα του Πλάθα μπήκε εξαιρετικά στο 2ο δεκάλεπτο και με τον Αλμπισί πήγε τη διαφορά στο +9 (20-29). Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και με τον Μπούκερ ισοφάρισαν σε 34-34 στο 18'. Ο Κβοστόφ ήταν ο τελευταίος που σκόραρε στο 2ο δεκάλεπτο (37-36). H Zενίτ σούταρε με 2/8 τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο.

Η Ζενίτ πάτησε γκάζι στην 3η περίοδο και μετέτρεψε το 41-38 σε 44-54 χάρη στο τρίποντο του Αμπρομάιτις. Ο Ζούμπκοφ εκτέλεσε για τρεις και έκανε το 48-61 στο 30'.

Η Χίμκι πάλεψε για τη μεγάλη ανατροπή και με τον Γερέμπκο έγραψε το 61-67 στο 34', ενώ ο Σβεντ με τριποντάρα έκανε το 64-67. Ο Πονίτκα κάρφωσε εντυπωσιακά για το 72-78, 1:30 για το τέλος. Ο Κράμερ έκανε 2 ακατανότητες επιλογές στην επίθεση στη συνέχεια, όμως ο Έβανς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και μείωσε σε 76-80. Ο Ουίλ Τόμας έγραψε το 76-82, 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Πονκρασόφ πήγε στις βολές και έκανε 1/2 για το 78-83. Ο Σβεντ αστόχησε σε τρίποντα στα 8 δευτερόλεπτα και το ματς δεν είχε γυρισμό για τη Χίμκι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζενίτ είχε παραπάνω ριμπάουντ (39 αντί 29), ενώ έκανε εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (11-25).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίλ Τόμας με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Εξαιρετική δουλειά έκανε ο Χόλινς με 15 και ο Πονίτκα με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κράμερ είχε μόλις 2 πόντους σε 16 λεπτά, ενώ έκανε σημαντικά λάθη στα τελευταία λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Σβεντ αστόχησε σε τρίποντο στα 8 δευτερόλεπτα με το σκορ στο 78-83.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η καρφωματάρα του Μπούκερ στο ξεκίνημα του ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα η Ζενίτ, τα πάντα η Χίμκι και ειδικά το 3ο δεκάλεπτο (11-25).

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-36, 48-61, 81-83