Βαλένθια - Ολυμπιακός 91-93: «Ζωντανός» για τα playoffs (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός νίκησε στην έδρα της Βαλένθια με 91-93 και ανέκαμψε κάπως βαθμολογικά και ψυχολογικά.

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βαλένθια αφού επικράτησε με 91-93. Οι «ερυθρόλευκοι» με ανέτοιμο τον Μιλουτίνοφ λόγω τραυματισμού και με πρωταγωνιστές τους «παλιούς» (Πρίντεζης, Βεζένκοβ, Παπανικολάου, Σπανούλης) και τους Κόνιαρη και Πολ κατάφεραν να διπλασιάσουν τις φετινές νίκες τους επί της ισπανικής ομάδας.

Οι Πειραιώτες με μεγάλη προσήλωση στα αμυντικά τους καθήκοντα εμπόδισαν τους γηπεδούχους να σκοράρουν. Στην άλλη πλευρά με τον Παπανικολάου να σκοράρει 6 πόντους προηγήθηκαν 2-8 (4'). Σάστρε και Σαν Εμετέριο φρόντισαν όμως να ισοφαρίσουν γρήγορα στους 8 πόντους (6') με τις δύο ομάδες να μένουν για τα επόμενα λεπτά κοντά στο σκορ (14-14, 9').

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός άνοιξε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν περισσότερο τον αιφνιδιασμό. Ο Πρίντεζης ως «πεντάρι» βρήκε τέτοια καλάθια, όμως τα βρήκαν κι οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα να παραμένει ισορροπημένο το σκορ (27-27, 16'). Η επιστροφή του Σπανούλη στο παρκέ έφερε μαζί της επιμέρους σκορ 2-10 με δημιουργία και σκορ από τον αρχηγό (31-37, 19').

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντα εκατέρωθεν (Κολόμ, Ντούρνεκαμπ, Κόνιαρης, Παπανικολάου) όμως οι Πειραιώτες σκόραραν κι από κοντά στο καλάθι (43-53, 25'). Οι αλλαγές στην άμυνα του Ολυμπιακού δεν εξυπηρετούσαν όπως υπολόγιζε ο Κεμζούρα και έτσι ο Σαν Εμετέριο μείωσε σε 55-58 (28'). Βεζένκοβ και Πρίντεζης όμως φρόντισαν να βάλουν ξανά στο +7 την ομάδα τους στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η Βαλένθια ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με το «μαχαίρι στα δόντια» και σε λιγότερο από ένα δίλεπτο ισοφάρισε (70-70, 32') βάζοντας στην εξίσωση του αγώνα και τον κόσμο. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε υπέροχα και με καλή κυκλοφορία της μπάλας βρήκε εύστοχα τρίποντα (Πολ, Βεζένκοβ) και με δικό του σερί 8 αναπάντητων πόντων επανήρθε σε θέση οδηγού (70-78, 34'). Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ακατανόητη βιασύνη των παικτών του Κεμζούρα και με νέο σερί (9-0) προσπέρασαν με 79-78 (36'). Ο Παπανικολάου πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δικούς του πόντους έκανε το 80-82 για να ξεμακρύνει ακόμη περισσότερο ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Πρίντεζη από την 8η ασίστ του Σπανούλη (80-85, 38'). Παρά την πίεση των γηπεδούχων οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στα δίποντα (50% - 63.6%) και σε ασίστ (9-23).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιώργος Πρίντεζης ολοκλήρωσε με 18 πόντους (6/8δ., 1/2τρ., 3/4β.), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι ένα λάθος.

Ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν απολαυστικός με 17 πόντους (4/5δ., 3/6τρ.,) και 7 ριμπάουντ.

Ο Κώστας Παπανικολάου πρόσφερε 16 πόντους (5/6δ., 1/4τρ., 3/6β.), 3 ριμπάουντ και μία ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς ήταν κακός έχοντας 2 πόντους (1/6δ., 0/2τρ.) και βοήθησε μόνο στα ριμπάουντ (9).

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπράντον Πολ σκόραρε 12 πόντους με 4/7 τρίποντα. Εκπληκτικός Κόνιαρης σε άμυνα κι επίθεση (8π.)

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 86-89 ο Παπανικολάου αστόχησε σε λέι απ και τον μιμήθηκαν Βαν Ρόσομ και Ντούμπλιεβιτς. Ακολούθησαν 0/2 βολές του Παπανικολάου όμως ο Πρίντεζης έσωσε τον Ολυμπιακό με επιθετικό ριμπάουντ και 2/2 βολές.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βαλένθια την κακή άμυνα στο «1on1». Ο Ολυμπιακός τα 10 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Βεζένκοβ στη λήξη της επίθεσης χωρίς να βλέπει καλά καλά το καλάθι και με παίκτη πάνω του.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-39, 63-70, 91-93