Βιλερμπάν - Ερυθρός Αστέρας 80-83: Γύρισε από το -19 και πήρε τη νίκη με Πάντερ!

Ο Ερυθρός Αστέρας γύρισε από το -19 του ημιχρόνου (49-30) κι επικράτησε της Βιλερμπάν με 80-83 ενώ ο Κέβιν Πάντερ πέτυχε το νικητήριο τρίποντο!

Η Βιλερμπάν ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Ερυθρό Αστέρα και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Ντέιβιντ Λάιτι σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 12-1 στο 2:19!

Ο Ζαν Σαρλ Λιβιό ανέβασε τη διαφορά στο +19 (30-11, 9:34) για τους γηπεδούχους που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 30-13. Οι Γάλλοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο ενώ ο Έντριαν Πέιν ευστόχησε σε προσπάθεια για τρεις κι έκανε το 44-27 για την ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς που πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 49-30.

Σε αυτό το διάστημα η Βιλερμπάν κυριάρχησε κατά κράτος στο κομμάτι των ριμπάουντ (17-7) απέναντι στους Σέρβους που είχαν 0/4 τρίποντα και 8 λάθη.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα της, έκανε επιμέρους σκορ 16-34 κι έριξε τη διαφορά στον πόντο (65-64, 30')! Μάλιστα ο Νίκολα Γιοβάνοβιτς έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 68-68 από τη γραμμή των βολών στο 31:57 ενώ ο Ερυθρός Αστέρας πήρε κεφάλι στο σκορ με τις βολές του Κέβιν Πάντερ (72-74, 33:57)!

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη στα τελευταία δευτερόλεπτα, εκεί όπου ο Λάιτι έκανε το 80-80 στα 15" για το φινάλε ωστόσο ο Πάντερ σκόραρε για τρεις κι έκανε το 80-83, χαρίζοντας τη νίκη στον Ερυθρό Αστέρα!

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 49-30, 65-64, 80-83.