Ρεάλ Μαδρίτης - Ζάλγκιρις 88-82: Ρεκόρ με 13 σερί νίκες και συνεχίζει!

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ζάλγκιρις με 88-82 φτάνοντας τις 13 συνεχόμενες νίκες στην EuroLeague, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ με το νέο φορμάτ της διοργάνωσης.

Η τελευταία ήττα των Μαδριλένων... χάνεται στις 30 Οκτωβρίου, όταν η Μπάγερν επικράτησε της «Βασίλισσας» με σκορ 95-86 στο Audi Dome.

Έκτοτε η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μετράει μόνο νίκες στη regular season, ξεπερνώντας την προηγούμενη καλύτερη επίδοση (12) στο νέο φορμάτ του «όλοι εναντίον όλων» που ανήκε στη Φενέρμπαχτσε από την περσινή σεζόν μεταξύ 5ης και 16ης αγωνιστικής.

Ο αγώνας

Η Ζάλγκιρις αιφνιδίασε τη Ρεάλ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Mediolanum Forum (2-8, 2:01) ωστόσο οι Μαδριλένοι αντέδρασαν άμεσα, προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα με τον Καμπάτσο (10-8, 4:24) κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 20-18 με το καλάθι του Ταβάρες.

Μάλιστα ο Ρούντι Φερνάντεθ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 38-27 στο 15:40 και φτάνοντας τους 12 πόντους με 4/5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα!

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 47-41 ενώ ο Φακούντο Καμπάτσο σκόραρε για το +12 (60-48, 25:29). Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, μειώνοντας σε 75-69 με τον Ρίβερς στο 33:35 ωστόσο η Ρεάλ κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 88-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 47-41, 68-59, 88-82.