Άλμπα - Μακάμπι 89-95: Στο Βερολίνο που… λατρεύει!

Βασίλης Βλαχόπουλος
Η Μακάμπι επικράτησε της Άλμπα στο Βερολίνο με 89-95, επέστρεψε στις νίκες έπειτα από δύο ήττες και ταυτόχρονα διεύρυνε την παράδοσή της απέναντι στη γερμανική ομάδα στην Euroleague καθώς σημείωσε την 6η νίκη της σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες!

Η άμυνα μάλλον ήταν άγνωστη λέξη για τις δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Άλμπα Βερολίνου στηρίχθηκε στην κυριαρχία της στη ρακέτα προεξέχοντος του Λουκ Σίκμα, ενώ η Μακάμπι σούταρε με το εκπληκτικό 75% στο τρίποντο (6/8) χάρη στους Μπράιαντ, Αβντίγια. Μετά το 16-15 στα μισά του πρώτου μέρους, η περίοδος έκλεισε με 28-31 καθώς η άφιξη του Τζέιλεν Ρέινολντς έδωσε δύναμη στη Μακάμπι κάτω από τα καλάθια.

Ο Αμερικανός ήταν και ο λόγος του +12 (29-41) για τη Μακάμπι μετά τη συμπλήρωση τριών λεπτών στη δεύτερη περίοδο. Ωστόσο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διαχειρίστηκε με επιπολαιότητα αυτό το προβάδισμα, ακολούθησαν και τα τρίποντα του Μακάι Μέισον και η Άλμπα μείωσε στο καλάθι (43-45), 100’’ δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Αυτό έκλεισε με σκορ 45-50.

Η Άλμπα Βερολίνου επένδυσε στο μακρινό σουτ στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου, αντιθέτως η Μακάμπι ακούμπησε την μπάλα στο καλάθι κι έκανε νέα απόπειρα να «τελειώσει» το παιχνίδι (52-61, 25’). Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν σε διαφορά 15 πόντων (54-69) έχοντας λύσεις και από τον Τζέικ Κοέν έξω από τα 6.75. Είναι χαρακτηριστικό ότι έως και το 28' η Μακάμπι είχε 10/15 τρίποντα! Η Άλμπα απάντησε με 9-0 σερί (63-69) και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 64-72.

Παρότι ήταν ασυνεπής στην επίθεση, βάση την άμυνα η Μακάμπι διατήρησε αυτή τη διαφορά (70-79) στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με +12 (76-88) στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα, εκεί χαλάρωσαν και η Άλμπα από το 77-90 (38'), μείωσε σε 86-90, 28'' πριν το τέλος. Δύο εύστοχες βολές του Έισι (86-92) κι ένα άστοχο σουτ τριών πόντων του Χέρμανσον έγραψαν τον επίλογο του αγώνα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Λόγω διαφοράς ποιότητας, 1-2 καλά διαστήματα ήταν αρκετά για τη Μακάμπι. Έπαιξε σπουδαίο ρόλο επίσης η αποτελεσματικότητά της στο μακρινό σουτ αλλά και η παρουσία αρκετών πρωταγωνιστών ανά περίοδο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ελάια Μπράιαντ και Τζέιλεν Ρέινολντς ήταν οι ηγέτες της Μακάμπι.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζέικ Κοέν έκανε πολύ δουλειά για τη Μακάμπι στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τελευταία περίοδο με 11 πόντους και τρία ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Περιορισμένη η προσφορά του Σίβα. Ο Άαρον Τζάκσον δεν έχει μπει στη Μακάμπι, ο Ουόλτερς προσπαθεί να βρει ρυθμό.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Μακάμπι έβαλε όλα τα σουτ που είχαν το «πρέπει» και τελείωσε το παιχνίδι με ποσοστό άνω του 50% στο τρίποντο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Πολύ κακή αντίδραση στις αμυντικές αλλαγές από την Άλμπα ενώ η Μακάμπι δεν έλυσε ποτέ το πρόβλημα των ριμπάουντ καθώς έχασε 13 αμυντικά!

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Γκεντράιτις στο… πρόσωπο του Αβντίγια στο 3ο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 28-31, 45-50, 64-72, 89-95