Αναντολού Εφές - Χίμκι 101-82: Εκτέλεση από τα 6.75 (vid)

Η Αναντολού Εφές (14-3) νίκησε τη Χίμκι (8-9) με 101-82 έχοντας 16/30 τρίποντα.

Η Αναντολού Εφές από την δεύτερη περίοδο κι ύστερα έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ και νίκησε τη Χίμκι με 101-82. Οι γηπεδούχοι βρήκαν 16 εύστοχα τρίποντα την ώρα που οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Σβεντ.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Από τη μία πλευρά η Αναντολού Εφές βρήκε από τους Λάρκιν και Σίνγκλετον συνολικά 15 πόντους, από την άλλη η Χίμκι με 0/6 τρίποντα αισθανόταν μάλλον καλά με το 21-19 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι με το πρώτο εύστοχο τρίποντο από τον Καράσεφ προηγήθηκαν με 23-26 (12'), όμως η Εφές ανέκαμψε και με συνεχόμενα τρίποντα (Σίνγκλετον, Σίμον) βρέθηκε στο +8 (40-32, 18').

Ο Γκιλ έμοιαζε μοναδική λύση της Χίμκι στην τρίτη περίοδο κι έτσι η σαφώς πιο πολυτάλαντη Εφές το εκμεταλλεύτηκε. Εμφανίζοντας σε ρόλο πρωταγωνιστή τους Μίτσιτς και Πλάις έφτασε στο 68-51 (15'). Οι Ρώσοι χωρίς τον Σβεντ δεν είχαν την καλύτερη τους επιθετική λύση με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να μειώσουν,

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου Λάρκιν και Μίτσιτς με εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 έδωσαν «αέρα» 22 πόντων στην Εφές (85-63, 33'). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν καν σε θέση να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο με το ματς να ολοκληρώνεται με 101-82.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές είχε 53.3% στα τρίποντα με 16/30, υπέπεσε μόλις σε 8 λάθη και βρήκε 18 πόντους από τα 13 επιθετικά ριμπάουντ που πήρε.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λάρκιν τελείωσε με 20 πόντους (2/3δ., 4/7τρ., 4/5β.), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Εξαιρετικός κι ο Πλάις με 20 πόντους (8/11δ., 4/4β.) και 10 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τίμα ολοκλήρωσε με 1/8 σουτ, και -7 στο σύστημα αξιολόγησης.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σίνγκλετον πρόσφερε 13 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκαθάρισαν τα πράγματα ως προς τον νικητή.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές τίποτα, η Χίμκι την κακή δουλειά στο ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το θεαματικό κάρφωμα του Τζέρεμι Εβανς στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-43, 77-61, 101-82